Директор центру ґендерної освіти при УжНУ прочитала ужгородцям лекцію про фемінізм

Багато говорили про ґендерні стереотипи в сучасному контексті, зокрема й про відзначення 8 Березня

4 березня в ужгородському прес-клубі слухали лекцію про фемінізм. З присутніми спілкувалася старший викладач кафедри політології та державного управління факультету суспільних наук, директорка Закарпатського обласного центру ґендерної освіти при УжНУ Маріанна Колодій.

На початку заходу лекторка з’ясувала для присутніх, що таке фемінізм. За її словами, в основі цього руху є боротьба жінок (на сучасному етапі – й чоловіків) за рівність прав представників обох статей. Відтак обговорили символіку руху, а тоді перейшли до розмови про історичний розвиток фемінізму.

Починаючи з середини ХІХ століття фемінізм пройшов три хвилі розвитку. Перша була пов’язана із суфражизмом й виникла в Америці. У другій хвилі, 1960-х років, на відміну від першої, активістки не тільки боролися за рівність прав із чоловіками, а й прагнули зруйнувати стереотип про меншовартість жінки.

Останній етап бере початок у 90-х роках минулого століття та порушує ключові ґендерні питання. Говорячи про третю хвилю фемінізму, пані Маріанна розповіла й про кілька її основних гілок, відносячи себе, зокрема, до ліберального напряму. Серед головних проблем лекторка називає негативне ставлення до феміністок і навіть певний острах перед ними. До того ж представниць цього руху часто ідентифікують як незадоволених особистим життям, божевільних та агресивно налаштованих осіб.

Наостанок багато говорили про ґендерні стереотипи в сучасному контексті, про напрацювання й успіхи пані Маріанни в цій сфері, а також про відзначення 8 березня, яке лекторка не розглядає як свято. Присутні були задоволені зустріччю й домовилися пізніше організувати заходи на подібні теми.

Антоніна Чундак