Доцент УжНУ Віктор Кічера прочитав лекцію на Греко-католицькому теологічному факультеті в Пряшеві

Ішлося про розвиток Мукачівської греко-католицької єпархії від Першої світової війни до державної ліквідації Церкви радянською владою на Закарпатті

27 квітня доцент кафедри історії України, науковий співробітник НДЦІРС «Логос» Віктор Кічера у рамках закордонного наукового стажування SAIA прочитав лекцію на Греко-католицькому теологічному факультеті у Пряшеві.

Тема лекції, виголошеної перед студентами ІІІ курсу спеціальності «Католицька теологія», стосувалася розвитку Мукачівської греко-католицької єпархії від Першої світової війни до державної ліквідації Церкви радянською владою в регіоні.

Ужгородський доцент акцентував увагу на історичному взаємозв’язку двох єпархій – Мукачівської та Пряшівської: у міжвоєнний період обидві належали до Чехословацької держави, а до поділу 1816–18 рр. Пряшівська єпархія становила частину Мукачівської.

На лекції йшлося переважно про соціальні аспекти діяльності владик Петра Гебея та Олександра Стойки, зокрема – про заснування і роботу монаших орденів, виховання молоді, розбудову єпархіальних сиротинців для бідних, проведення так званої «Пасхальної акції» за владики Олександра й вирішення проблеми голоду в єпархії, принаймні в час Великодня, що було радше дороговказом для вірників у ставленні до свого ближнього. Інтерес студентів викликала також розповідь про часи ліквідації Церкви, зокрема, планування радянською державою вбивства владики Теодора Ромжі.

Це вже друга лекція доцента Віктора Кічери, проведена в рамках програми SAIA для студентів спеціальності «Католицька теологія». До того, 30 березня, студенти ІІІ курсу прослухали лекцію «Мукачівська греко-католицька єпархія в добу Габсбургів», під час якої акцент знову-таки робився на соціальних аспектах діяльності владик і священиків.

Студенти активно ставили запитання, обговорювали основні дискусійні аспекти під час викладу матеріалу та після лекції, що є свідченням того, що лектору вдалося донести інформацію про нинішні суспільні проблеми та можливі шляхи їх вирішення спільними зусиллями Церкви і держави.

Вл. інф.