Філфак занурився в обрядовість: від Коляди через весільні звичаї до Колодія

Зимовий календарний ритуал відтворили першокурсники-україністи

Філфак занурився в обрядовість: від Коляди через весільні звичаї до Колодія
Днями на філологічному факультеті УжНУ відбулося новорічне обрядове дійство «Коляда і Колодій».

Тридцятеро студенток і студентів першого курсу під керівництвом доцента кафедри української літератури Оксани Тиховської відтворили зимовий календарний ритуал.

Філфак занурився в обрядовість: від Коляди через весільні звичаї до Колодія

«Такі театралізовані дійства є вже доброю традицією філфаку. Щороку напередодні новорічно-різдвяних свят наша талановита молодь відтворює тематичну народну обрядовість. Цього року, вивчаючи дисципліну «Українська усна народна творчість та народознавство», ми хотіли не тільки вертеп поставити, а й охопити всю зимову обрядовість. Дуже рада, що наші студенти натхненно і з неабияким ентузіазмом взялися за роботу, щоб сьогодні гідно представити виставу. Це свідчить про те, що молодь не просто цікавиться давніми українськими обрядами, а й хоче допомогти довколишнім пройнятися незабутньою атмосферою народних звичаїв», – відзначила Оксана Михайлівна.

Філфак занурився в обрядовість: від Коляди через весільні звичаї до Колодія

Автентичне вбрання та прикраси допомогли цим юним знавцям та хранителькам народних обрядів передати справжній український дух. Переважно студенти самі знаходили собі одяг, проте деякі з цінних предметів убрання були люб’язно надані учасникам дійства у користування доцентом кафедри української мови Ольгою Мікулою з особистої колекції.

Розпочали свято із закарпатського варіанта давньої язичницької колядки «Ой як то ще було з Нащада світу». Додавало виставі чарівності та професіоналізму талановите виконання пісень студенткою 4 курсу української філології Ганною Шміляк, яка допомагала дівчатам з пісенною частиною заходу. Прозвучали і такі колядки, як «Ой рано, рано куроньки піли…» та «Ішла дівонька рано в недільку, ой, дай Боже». Пісні супроводжувалися діями, про які йшлося в тексті.

Філфак занурився в обрядовість: від Коляди через весільні звичаї до Колодія

«Готувалися ми дуже старанно і досить довго. Надзвичайно хвилювалися, бо хотіли гідно представити глядачам створену нами виставу. Сподіваюся, нам удалося занурити присутніх у чарівний світ давньої української обрядовості. Працювати над виставою було надзвичайно цікаво і повчально. Ми дізналися багато чого нового і навіть дивного для нас.

Особисто мене найбільше вразив обряд, коли молодий мав покласти нареченій на голову вінок саме зубами. Символічно це означає, що він буде головним в родині і керуватиме жінкою. Звісно, оскільки ми живемо в XXI столітті, то такі «правила» мені й моїм однокурсницями не дуже сподобалися ☺. Проте ми чудово розуміємо, що колись сприйняття таких ритуалів було зовсім іншим і такі обряди були обов’язковими, тому з великою радістю взялися за їх відтворення», – поділилися своїми враженнями першокурсниця середньої освіти (українська мова та література) Марія Кондрич.

Мистецьке дійство «Коляда та Колодій» об’єднало в собі Різдво та Колодія, які відзначаються протягом зими, а також весільні обряди. Студентам удалося вправно передати присутнім дух новорічних свят і створити атмосферу давньої української обрядовості. Завершили виступ піснею «Старий рік минає» у мерехтінні бенгальських вогників…

Юлія Шипович,
відео Віталія Завадяка та Роберта Паппа,