П`ятниця, 23.06.17, 13:26 | Вітаю Вас Гість | RSS

Головна » Усі публікації » Традиції

Філфак занурився в обрядовість: від Коляди через весільні звичаї до Колодія

Днями на філологічному факультеті УжНУ відбулося новорічне обрядове дійство «Коляда і Колодій».

Тридцятеро студенток і студентів першого курсу під керівництвом доцента кафедри української літератури Оксани Тиховської відтворили зимовий календарний ритуал.

Оксана Тиховська зі студентами

«Такі театралізовані дійства є вже доброю традицією філфаку. Щороку напередодні новорічно-різдвяних свят наша талановита молодь відтворює тематичну народну обрядовість. Цього року, вивчаючи дисципліну «Українська усна народна творчість та народознавство», ми хотіли не тільки вертеп поставити, а й охопити всю зимову обрядовість. Дуже рада, що наші студенти натхненно і з неабияким ентузіазмом взялися за роботу, щоб сьогодні гідно представити виставу. Це свідчить про те, що молодь не просто цікавиться давніми українськими обрядами, а й хоче допомогти довколишнім пройнятися незабутньою атмосферою народних звичаїв», – відзначила Оксана Михайлівна.

Під час дійства

Автентичне вбрання та прикраси допомогли цим юним знавцям та хранителькам народних обрядів передати справжній український дух. Переважно студенти самі знаходили собі одяг, проте деякі з цінних предметів убрання були люб’язно надані учасникам дійства у користування доцентом кафедри української мови Ольгою Мікулою з особистої колекції.

Розпочали свято із закарпатського варіанта давньої язичницької колядки «Ой як то ще було з Нащада світу». Додавало виставі чарівності та професіоналізму талановите виконання пісень студенткою 4 курсу української філології Ганною Шміляк, яка допомагала дівчатам з пісенною частиною заходу. Прозвучали і такі колядки, як «Ой рано, рано куроньки піли…» та «Ішла дівонька рано в недільку, ой, дай Боже». Пісні супроводжувалися діями, про які йшлося в тексті.

Марія Кондрич

«Готувалися ми дуже старанно і досить довго. Надзвичайно хвилювалися, бо хотіли гідно представити глядачам створену нами виставу. Сподіваюся, нам удалося занурити присутніх у чарівний світ давньої української обрядовості. Працювати над виставою було надзвичайно цікаво і повчально. Ми дізналися багато чого нового і навіть дивного для нас.

Особисто мене найбільше вразив обряд, коли молодий мав покласти нареченій на голову вінок саме зубами. Символічно це означає, що він буде головним в родині і керуватиме жінкою. Звісно, оскільки ми живемо в XXI столітті, то такі «правила» мені й моїм однокурсницями не дуже сподобалися ☺. Проте ми чудово розуміємо, що колись сприйняття таких ритуалів було зовсім іншим і такі обряди були обов’язковими, тому з великою радістю взялися за їх відтворення», – поділилися своїми враженнями першокурсниця середньої освіти (українська мова та література) Марія Кондрич.

Мистецьке дійство «Коляда та Колодій» об’єднало в собі Різдво та Колодія, які відзначаються протягом зими, а також весільні обряди. Студентам удалося вправно передати присутнім дух новорічних свят і створити атмосферу давньої української обрядовості. Завершили виступ піснею «Старий рік минає» у мерехтінні бенгальських вогників...

Юлія Шипович,

відео Віталія Завадяка та Роберта Паппа,