«Іван Чендей у колі сучасників»: до 95-ліття письменника презентували чотирьохсотсторінкову книжку

Серед упорядників – і випускниця філфаку УжНУ, кореспондентка Медіацентру Іванка Когутич

20 травня визначному закарпатському письменникові, лауреатові Шевченківської премії Іванові Чендею виповнилося б 95 років. Із цієї нагоди коштами управління культури Закарпатської ОДА та рідних майстра слова у світ вийшла книга «Іван Чендей у колі сучасників». Презентували працю у Закарпатській ОУНБ.

Іванка Когутич

Модератор заходу, одна з укладачок видання, випускниця УжНУ й кореспондентка Медіацентру Іванна Когутич розповіла про упорядників: «Збірник готували півроку автор ідеї, письменник, журналіст Олександр Гаврош, донька Івана Чендея Марія Трещак, дослідник листування, доктор філологічних наук Сидір Кіраль, бібліограф Олександра Шмайда. Книга нестандартна для бібліотеки тим, що вміщує не тільки бібліографію (яка доповнює покажчик Наукової бібліотеки УжНУ «Письменник Іван Чендей»). Є також статті, есеї, твори, публіцистика, спогади людей, котрі знали Івана Чендея, жили в його час і живі дотепер».

Олександр Гаврош

Своєю чергою, Олександр Гаврош зазначив: «Дуже радий за нашу бібліотеку, яка показує дедалі кращу роботу. Іван Чендей – більше, ніж письменник, а презентована книга – не просто спогади про нього, а про цілу епоху. Єдиний недолік праці – тираж у 250 примірників. Тому видання є справжнім раритетом».

Марія Трещак

Марія Трещак подякувала всім, хто долучився до створення збірника й поділилася: «Коли Олександр Гаврош запропонував підготувати таку працю, спочатку поставилася скептично. Адже задум нелегко реалізувати в наш час… А сьогодні зрозуміла батька, який говорив: книжка – справжнє дітище. Я вже її прочитала і, щоб заінтригувати присутніх, поділила б текст так: Чендей у моєму житті, я і Чендей, я в житті Чендея».

Марія Іванівна також звернулася до представників Спілки письменників, говорила про вулиці Ужгорода, які запропоновано назвати на честь І.Чендея і П.Скунця: «Як казав батько, можна залишити слід, а можна наслідити. Ями, розбиті дороги: стан вулиць, що пропонується іменувати прізвищами відомих письменників, не може бути таким».

Василь Габорець

На презентації видання «Іван Чендей у колі сучасників» лунало чимало цікавих думок щодо постаті відомого закарпатського літератора. Василь Габорець віршованими рядками закликав згадати у святій молитві людину честі, сина Верховини, котрий завзято у словесній битві стояв за волю України, та додав: «Із наших письменників мало хто був таким близьким до проблем культури, мистецтва, духовності краю. Іван Михайлович був частим гостем і радником в управлінні культури. Тому коли постало питання, хто очолить фонд культури на Закарпатті, була тільки одна кандидатура».

Іван Мешко

Іван Мешко: «1950–80-ті роки в історії Закарпаття – час найвищого соціально-економічного розвитку. І я не вихваляю комуністів. Адже це піднесення спричинене возз’єднанням українського народу, хоч і не у своїй державі… І це тисячолітнє прагнення Закарпаття до возз’єднання виражене у творчості Чендея.

Дорога Марічко (до доньки Чендея. – Авт.), надіюся, на сторіччі Івана Михайловича поряд із презентованою книжечкою, буде стояти ще одна – монографія про письменника, а у вас у сумці – диплом доктора наук… Я показав, куди треба цілити, бо стрільці цілять у сонце… Мене вже, очевидно, тоді не буде, і ви мене згадаєте…».

Іван Ребрик

Іван Ребрик: «Через школу Чендея пройшло кілька генерацій сучасних письменників. Іван Михайлович ставився до учнів по-батьківськи, переживав за наші долі, був справжнім другом. Узагалі Чендей і Скунць, крім письменницької місії, творили й нормальні стосунки. До них можна було звернутися у тяжких випадках і  мати допомогу…».

Галина Шумицька

Відтак слово мала декан філологічного факультету УжНУ Галина Шумицька: «Вдячна Марії Іванівні за те, що книга «Іван Чендей у колі сучасників» потрапила сьогодні до нас на факультет, де колись навчалися і письменник, і сама М.Трещак. Пишаюся тим, що одним із упорядників такої дивовижної книги є випускниця філфаку Іванка Когутич. Зібрані матеріали – дуже потрібні, зафіксувати слово – надзвичайно важлива справа».

Василь Густі

Своєю чергою, очільник Спілки письменників Василь Густі зауважив: «Вихід такої книжки – явище, яке облагороджує, спонукає до роздумів і дій. Іван Чендей – не тільки видатний майстер слова, а й педагог, котрий виховав чимало талановитих учнів. Багато зробив і тоді, коли керував Спілкою письменників. Низький уклін авторам!».

На заході також демонстрували відео з життя Івана Чендея.

Презентували й перший в обласній книгозбірні буктрейлер до видання «Іван Чендей у колі сучасників». Того ж дня Івана Чендея вшанували, поклавши квіти до могили.

Тож висловлюємо вітання укладачам і всім, хто долучився до творення видання, дякуємо за великий труд і можливість по-новому пізнати творчість Івана Чендея!

Ольга Брайлян