На представницькому науковому семінарі до 95-річчя Атанасія Пекаря добрим словом ушанували пам’ять про ювіляра та належно оцінили його титанічну працю

1 березня в залі засідань Вченої ради УжНУ відбувся науковий семінар, присвячений 95-річчю видатного церковного історика Закарпаття Атанасія Пекаря. Уродженець Перечина, чернець-василіянин, доктор теології, він відомий насамперед своєю тритомною працею «Нариси історії церкви Закарпаття», аналогів якої наш край не має. Вчора презентували третю частину цієї фундаментальної розвідки, присвячену монашому життю, над якою о.Атанасій трудився до кінця свого життя. (Помер у 2011 році у США.)
Віктор Кічера
Юрій Данилець, Олег Турій

Модератором зустрічі був директор Інституту історії Церкви Українського католицького університету Олег Турій зі Львова. Доповіді про Атанасія Пекаря виголосили о.Єронім Грім, доцент УжНУ Віктор Кічера та кандидат історичних наук з Тернополя Володимир Мороз, які розповіли цікаві факти про ювіляра. Зокрема, що він був курінним перечинських пластунів, а його рідний брат Юрій Пекар, карпатський січовик, загинув під час угорської окупації Закарпаття. О.Атанасій підтримував у США близькі стосунки із о.Саболом (відомим під псевдонімом Зореслав), з яким разом служили у церкві.

Роман Офіцинський та Володимир Мороз
Владика Ніл

Присутній на презентації владика Ніл, єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії, відзначив, що пишається, вважаючи себе духовним сином о.Атанасія Пекаря.

Викладачі історичного факультету УжНУ професор Роман Офіцинський, доценти Юрій Данилець, Ігор Ліхтей наголосили на унікальності праці о.Атанасія за своїми джерелами, адже він довгі роки прожив у Ватикані й сповна скористався його архівами.

В Ужгородському університеті презентували третій том унікальної церковної історії ЗакарпаттяО.Андрій Белеканич, о.Полікарп Марцелюк, о.Михайло Михайлець, о.Франциск Онисько говорили про майбутнє 100-річчя видатного церковного історика Закарпаття, яке відзначатиметься у 2022 році. Тривають перемовини про перевезення його архіву з Америки на Закарпаття.

Говорилося й про видання докладного життєпису та бібліографії вченого. Отці-василіяни поділилися й своїми враженнями про о.Атанасія як скромну, приязну і неймовірно працелюбну людину.

Дослідник о.Олександр Монич передав вітання учасникам семінару від Мукачівської єпархії Української православної церкви (МП) та особисто від єпископа Феодора. Він зауважив, що «Нариси історії Церкви Закарпаття» написані неупереджено й унікальні за своїми першоджерелами.

«Атанасій Пекар зробив більше, ніж цілий науковий інститут», – погодилися присутні.

Іванка Когутич,
фото о. Франціска Онисько ЧСВВ