Назва конференції суголосна комплексній науковій темі кафедри української літератури, започаткованій ще 2001 року. Тож науковці підрозділу провадять такі дослідження впродовж 15 років. За цей час організовано 8 міжнародних і всеукраїнських конференцій та одну за кордоном. З-поміж здобутків – опубліковано понад 400 статей, 10 монографій, 8 збірників наукових конференцій, захищено 7 кандидатських і одну докторську дисертацію.
Відкриття й пленарне засідання форуму відбулося в залі Вченої ради. Першою до учасників звернулася завідувач кафедри-господарки Валентина Барчан: «Продовжуючи відзначення 71-го дня народження рідного вишу, проводимо наукову конференцію, до якої долучилися близько 100 дослідників (зокрема, заочних). Географія учасників широка – представлені майже всі регіони України (Київ, Житомир, Полтава, Суми, Дніпро, Кривий Ріг, Запоріжжя, Херсон, Мелітополь, Чернігів, Чернівці, Луцьк, Острог, Львів, Ужгород), а також Німеччина й Словаччина. Приємно, що серед присутніх є вже знайомі люди. Хочеться, щоб нові гості приїжджали й згодом, аби розширити наше культурне, наукове поле. Колектив кафедри зробить для цього все можливе».
Відтак Валентина Володимирівна передала слово проректору з науково-педагогічної роботи Мирославі Лендьел, яка подякувала кафедрі за продовження свята, наголосила на тому, що філологічний факультет – один із перших в УжНУ, ніколи не зупиняється на досягнутому. «Навчальний рік лише набирає обертів, а філфак проводить уже третю конференцію. Тематика цієї – надзвичайно цікава, адже передбачає вивчення української літератури в європейському масштабі, пошук спільних рис, образів, ідей.
Для Закарпаття як ареалу поєднання різних культур дослідження таких питань є дуже актуальним. Також надзвичайно корисно популяризувати мистецтво слова серед нашої «цифрової» молоді. Бажаю плідної праці, і пам’ятайте: головна місія педагога – виховувати нове покоління», – зауважила Мирослава Олександрівна. Також проректор нагородила доцента кафедри української літератури Марію Козак за багаторічну працю, особистий внесок у розвиток національної освіти і науки, високий професіоналізм та з нагоди 71-ї річниці вишу.
Своєю чергою, декан філологічного факультету Галина Шумицька від імені очолюваного нею підрозділу привітала присутніх, розповіла гостям про напрями підготовки на сучасному філфаку: «Маємо дуже добре поєднання наукових традицій і нових підходів до надання освітніх послуг. Організатор форуму – кафедра української літератури – нині одна з найактивніших, легко й невимушено майже щороку влаштовує такі заходи, тут найорганічніше та найприродніше поєднані академічні звичаї і новітні методи. Відділення очолює керівник у повному розумінні слова, адже Валентина Володимирівна багато років була деканом факультету. Тому гарантую гостям гарний прийом, якому сприяє і чудова погода, осіннє закарпатське сонечко».
Відтак перейшли до пленарного засідання. Доповіді представили Ольга Турган, Світлана Жила, Микола Васьків, Дарина Блохин. Ішлося про медичну проблематику творів і філософсько-релігійні основи світогляду Івана Франка, тему виховання національної свідомості в романі «Вічник» Мирослава Дочинця, башкирську літературу в українських книжкових виданнях. Виступи супроводжувалися дискусіями і неабияк зацікавили зокрема і студентів третього та п’ятого курсів українського відділення.
Після обідньої перерви науковці працювали в 6 секціях: «Українська література: історія, сучасний стан, перспективи розвитку», «Українська література зарубіжжя», «Теоретичні засади та світовий контекст української літератури. Літературна критика», «Методика викладання української літератури в навчальних закладах», «Поетика літературного твору», «Мова художнього твору».
Завтра науковці підіб’ють підсумки конференції. Програмою передбачені також прогулянка Ужгородом і літературно-краєзнавча екскурсія.
фото Роберта Паппа