Сайт Медіацентру УжНУ
Підрозділ створений у липні 2013 року

Книгозбірня УжНУ на шляху вдосконалення: завершено комп’ютеризацію навчальної літератури

Працівники Наукової бібліотеки вишу не відстають від сучасних тенденцій – роблять усе, щоб задовольнити потреби читачів та популяризувати друковані джерела

0 548
Наукова бібліотека Ужгородського національного університету завершила комп’ютеризацію у відділах, де видають навчальну літературу (всього у фондах вишу – 600 тисяч підручників, посібників, методичних праць, практикумів тощо).
Книгозбірня УжНУ на шляху вдосконалення: завершено комп’ютеризацію навчальної літератури
Неллі Молнар і Марина Медведь-Чірібан демонструють новацію

Нагадаємо, бібліотечна комп’ютерна система запроваджується з 2013-го року за допомогою сучасної програми УФД/Бібліотека, рекомендованої Міністерством освіти і науки України.

Першими у Науковій бібліотеці УжНУ автоматизували відділи економічної, гуманітарної, медичної, технічної літератури. На завершальному етапі вдосконалили роботу двох підрозділів, які обслуговують студентів юридичного, інженерно-технічного, географічного, математичного факультетів.

Застосування нововведення кореспондентові Медіацентру продемонстрували Неллі Молнар і Марина Медведь-Чірібан — працівниці відділу, що розміщений у гуртожитку № 4. Саме тут зберігається фонд навчальної літератури з-понад 35 тисяч примірників, який команда досвідчених бібліотекарів опрацювала впродовж літа. Варто тільки уявити обсяг виконаної роботи, адже кожна книжка пройшла ідентифікацію (їй надали інвентарний номер), зробили опис й виготовили штрих-код.

Книгозбірня УжНУ на шляху вдосконалення: завершено комп’ютеризацію навчальної літератури
Видача книги

Тож нині бібліотека стала схожа на маленький супермаркет: при скануванні чути характерний звук, а книжка одразу з’являється в електронному формулярі на моніторі. Така форма дуже зручна, адже раніше бібліотекар писав необхідні відомості власноруч і давав студенту на підпис; нині ж процедура видачі — сучасна й короткотривала. Юнаки й дівчата авторизуються за допомогою студентського або читацького квитка, підтверджують вибір паролем (електронним підписом).

Із позитивного також — можливість відстежувати історію користування будь-якого читача. До прикладу, викладачі можуть поцікавитися, чи беруть студенти рекомендовану літературу, чи є нові джерела. Своєю чергою, у молоді є змога дізнатися про наявність певного видання в будь-якому з відділів університетської книгозбірні.

Крім того, зріс рівень контролю, і в разі невчасного повернення книжок чи їх псування, програма блокує недисциплінованих користувачів. До того ж стало легко переглядати рейтинг найпопулярніших серед читачів видань.

Про головну мету комп’ютеризації розповіла директор Наукової бібліотеки УжНУ Марія Медведь:

Книгозбірня УжНУ на шляху вдосконалення: завершено комп’ютеризацію навчальної літератури
Марія Медведь

– Вважаю, ми здійснили великий прорив, підняли рівень і статус книгозбірні. Коли починали роботу, здавалося, опрацювати все – неможливо. Було багато песимістичних відгуків, мовляв, комп’ютеризація доступна для бібліотек із маленьким фондом, а щодо півторамільйонного – то її досягнути нереально. Боязнь не стала перешкодою, осучаснення відбувалося поетапно. Дещо запозичали в колег, розробляли й власну стратегію.

Тож нині, коли пожинаємо плоди й маємо чудові результати, розумію: бібліотека рухається в правильному напрямку. Наш вибір — інноваційний, але ні в якому разі не знецінюється роль друкованих видань. Наше ключове завдання — збереження книги та надання вільного доступу до неї.

Книгозбірня УжНУ на шляху вдосконалення: завершено комп’ютеризацію навчальної літератури
Процес видачі книги

Варто зазначити, що паралельно комп’ютеризували краєзнавчу літературу, значну частину наукової (300 тисяч із 800 тисяч примірників відповідно). Водночас чимало видань, зокрема праці вчених УжНУ, — оцифровується.

Тож працівники Наукової бібліотеки вишу не відстають від сучасних тенденцій, роблять усе, щоб задовольнити потреби читачів і популяризувати друковані джерела, як одвічні криниці знань.

Цінуймо труд бібліотекарів і любімо книгу! Дізнатися більше про книгозбірню УжНУ й переглянути електронний каталог можна на сайті.

Ольга Брайлян
Залишіть відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.