Вийшов друком черговий випуск наукового збірника історико-релігійних студій

Вийшов друком черговий випуск наукового збірника історико-релігійних студій
24 квітня минулого року Науково-дослідним центром історично-релігійних студій «Логос» Ужгородського національного університету було проведено Міжнародну наукову конференцію «Витоки Ужгородської унії, канонічне становлення Мукачівської єпархії та історична доля греко-католицьких церков ужгородської унійної традиції». Науковий захід приурочили до 370-ї річниці Ужгородської церковної унії.

Серед високодостойних гостей конференції – Помічний єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії, протосинкел, ліценціат філософії, Високопреосвященний Владика Кир Ніл Юрій (Лущак), OFM; ректор Ужгородської греко-католицької богословської академії ім. Блаженного Теодора Ромжі, архімандрит, доктор теології о. Петро-Павло Береш; прес-секретар Мукачівської православної єпархії Української Православної Церкви, кандидат богословських наук, протоієрей о. Олександр Монич; проректор з науково-педагогічної роботи Ужгородського  університету, доктор політичних наук, професор Мирослава Лендьел; декан греко-католицького теологічного факультету Пряшівського університету, доктор теології, доктор філософії, професор, монсеньйор о. Петер Штурак; декан гуманітарного факультету Українського католицького університету у Львові, доктор історичних наук, професор Ігор Скочиляс; директор інституту церковної історії теологічного факультету Католицького університету Ружомберку в Кошицях, доктор теології, професор о. Стефан Ленчіш; завідувач кафедри історії Національного університету «Києво-Могилянська академія», кандидат історичних наук, доктор філософії, доцент Наталя Шліхта.

Із привітальними словами до учасників конференції звернулися проректор УжНУ п. Мирослава Лендьел, ректор Ужгородської греко-католицької богословської академії ім. Блаженного Теодора Ромжі о. Петро-Павло Береш та прес-секретар Мукачівської православної єпархії Української православної церкви о. Олександр Монич. За вагомий внесок служіння у Христовому Винограднику та в сприянні науковим дослідженням декан історичного факультету УжНУ доцент Володимир Фенич нагородив Подячними листами Єпархіального єпископа Мукачівської греко-католицької єпархії Владику Мілана (Шашика), Архієпископа Мукачівсько-Ужгородської православної єпархії Владику Феодора (Мамасуєва) та священика-емерита Мукачівської греко-католицької єпархії отця Даниїла Бендаса.

Перед початком заслуховування виступів основних доповідачів лектором-екскурсоводом Музею історії Ужгородського університету, кандидатом історичних наук Діаною Штерр перед учасниками конференції було представлено короткий презентаційний огляд скромної п’ятирічної роботи Науково-дослідного центру історично-релігійних студій «Логос» (2010–2015).

Із заявлених 26 учасників конференції свої привітання та основні реферати виголосив 21 доповідач. Серед них провідні історики Греко-католицької церкви з України, Словаччини, Угорщини та Білорусі. До пропонованого читачеві п’ятого випуску Наукових записок Ужгородського університету. Серія: історично-релігійні студії ввійшли матеріали 20 авторів із п’яти країн світу: України (10), Словаччини (5), Угорщини (3), Канади (1) та Білорусі (1). Родзинкою збірника є вперше опублікований в Україні «документ» Ужгородської унії від 24 квітня 1646 р. з підписами 63 священиків о. Юрайом Ґрадошем (Пряшів, Словаччина).

Матеріали 5-го випуску Наукових записок структоровано таким чином, що після публікації «документа» Ужгородської унії о. Ю. Ґрадошем та оглядових (панорамних) досліджень Володимира Фенича про церковні спільноти ужгородської унійної традиції від заснування Мукачівської єпархії у XV ст. до сучасності та відомого канадського історика Павла-Роберта Маґочія про східних християн у Габсбурзькій монархії від 1526 до 1918 р., всі наступні розвідки розміщено за хронологічно-проблемним принципом, починаючи від студій про впливову у Карпатському регіоні французько-неаполітанського походження родину Другетів (Оксани Ферков і о. Стефана Ленчіша) та Еґерського латинського єпископа Георгія Ліппаї (о. Томаша Веґшева), що були безпосередньо причетні до події, котрі сталася в родинній каплиці Друґетів Ужгородському замку 24 квітня 1646 р., і закінчуючи науковими студіями про долю Римо-католицької (Оксани Лешко) і Греко-католицької церков (Наталі Шліхти, о. Петера Борзи, о. Петера Штурака) під радянським і чехословацьким тоталітарними режимами, та новітніми соціологічними дослідженнями вірників Ужанської долини Закарпатської області на предмет їх знань про віру, релігію та церкву (Діани Штерр).

Під час конференції між історичним факультетом Ужгородського університету (в особі декана, доцента Володимира Фенича) та греко-католицьким теологічним факультетом Пряшівського університету в Пряшеві (в особі декана, професора о. Петера Штурака) було підписано Угоду про співпрацю в науковій, навчальній та видавничій діяльності.

Насамкінець, оргкомітет висловлює щиру вдячність всім, хто сприяв у підготовці та проведенні Міжнародної наукової конференції. Окрема подяка – священикам Мукачівської греко-католицької єпархії на чолі з помічним єпископом Кир Нілом Юрієм (Лущаком) та семінаристам Ужгородської греко-католицької богословської академії ім. Блаженного Теодора Ромжі під проводом ректора, архімандрита Петра-Павла Береша.

Матеріали конференції

За інформацією Віктора Кічери, Володимира Фенича та Діани Штерр