Кабінет першого історика Ужгорода Кароя Мейсароша переїхав до УжНУ
Експонати, відреставровані й надані для демонстрації родиною Панових, відтепер можна побачити в Центрі гунгарології
Оригінальні експонати було відреставровано й надано для демонстрації родиною Панових. З листопада 2022 року кабінет експонувався в Ужгородському замку, відтепер же буде доступний для огляду й роботи в Центрі гунгарології на вулиці Капітульній.
«Кілька років тому з’явилася можливість придбати меблі й предмети обстановки кабінету К. Мейсароша. Можливість доторкнутися до робочого столу, на якому писалася перша історія про наше місто, – це неймовірно. Всі речі родом із XIX століття, тож після багаторічної експлуатації були в надзвичайно занедбаному стані. Радіємо, що вдалося їх відрестарувати й створити експозицію, до якої вирішили надати доступ якомога більшій кількості людей. Загалом у Європі передача старожитностей із приватних колекцій до музеїв та освітніх установ – це нормальна практика. Як відомо, К. Мейсарош був родом з міста Гайдудорог на території сучасної Угорщини. Але полюбив наше місто й написав ґрунтовне дослідження про його історію. Напевно, важко знайти краще місце для експозиції, ніж Центр гунгарології, де провадять наукові дослідження у широкому спектрі українсько-угорських відносин», – каже завідувач кафедри міжнародної політики Ален Панов.
Нагадаємо, 2021 року пан Ален підготував і видав «Першу книжку про Ужгород» – глибоке переосмислення праці Кароя Мейсароша. Задля вдоступнення якомога ширшому колу читачів учений значно розширив оригінальний матеріал, виклавши його суть сучасною мовою. Книга містить інформацію про низку важливих відкриттів, акцентів і висновків з історії міста, яким досі не надавали належної уваги, – вважає її автор.
За словами директора Українського-угорського навчально-наукового інституту УжНУ доцента Олександра Шпеника, поява кабінету К.Мейсароша в Центрі гунгарології дасть змогу проводити там заходи, приурочені історії міста і краю, занурившись у відповідну атмосферу. Це дуже важливий момент як у навчальному процесі, так і для наукової діяльності – конференцій, дискусій тощо. «Інститут на постійній основі провадить наукові розвідки з історії Закарпаття, популяризує його багатовікові традиції серед студентства, школярства, широкого загалу. Отож функціонування такого елемента у процесі пізнання є неабиякою перевагою. Реалізація ідеї нашого колеги є наочним прикладом міжкафедральної співпраці в нашому виші», – відзначив очільник інституту.