Міносвіти запропонувало шляхи врегулювання «мовного питання» у школах

Міністерство освіти та науки презентувало законопроект «Про повну загальну середню освіту».

У документі, який затвердили на засіданні уряду 13 березня, МОН пропонує тристоронню модель у школах з мовою навчання нацменшин, повідомляє УП.Життя.

Міносвіти запропонувало шляхи врегулювання «мовного питання» у школах

• Перша модель – для корінних народів України, що не проживають у мовному середовищі своєї мови та не мають держави, яка б цю мову захищала та розвивала. Найперше йдеться про мову кримських татар.

Для них перша модель передбачає навчання мовою корінного народу з 1 до 11 (12) класу поряд з ґрунтовним вивченням української мови.

• Друга модель для шкіл з мовою навчання нацменшин, мови яких належать до мов ЄС.

Залежно від мовної групи та мовного середовища проживання, використання цієї моделі може бути різне, але основи такі:

• Материнською мовою, поряд з вивченням державної, вони навчатимуться у початковий школі.
  • У 5 класі не менше 20% річного обсягу навчального часу має почати викладатися українською з поступовим збільшенням обсягу, щоб у 9 класі досягти ситуації, аби не менше 40% предметів вивчалося державною мовою.
  • Починаючи зі старшої школи, не менше 60% річного обсягу навчального часу в цих закладах має читатися державною мовою.
Потрібно підняти рівень вивчення української мови у школах нацменшин, особливо румунської й угорської
Фото Semia.md
  • Третя модель працюватиме для решти національних громад України.

Вона стосується нацменшин, мова яких належить до однієї з українською мовної сім’ї, а також тих, що проживають переважно в середовищі власної мови (російська мова).

Там початкова школа також буде мовою меншини разом із вивченням української, а з 5 класу не менше 80% навчального часу читатиметься державною мовою.