Рахівщина причарувала студентів-істориків: завершився другий тиждень їхньої етнографічної практики

Упродовж завершального тижня практики планується ритуал посвяти студентів в етнографи, екскурсія Лінією Арпада, цікава культурна програма

На автобусній зупинці села Білин

Планірка за горнятком чаю
Село Лазещина на Рахівщині стало цьогоріч осередком етнографічної практики студентів-другокурсників Ужгородського університету, які обрали своїм фахом історію. Відповідає за її проведення завідувач кафедри історії України Роман Офіцинський, котрий днями провідав практикантів та їх керівників, познайомився з проміжними результатами, побутом й умовами проживання.

На кухні – порядок!

Студенти вже набули певного досвіду і суцільними етнографічними обстеженнями наразі охопили села Білин, Чорну Тису, Стебний. Записано кілька інтерв’ю і вивчено приватний парк скульптур радянського періоду в Рахові.

Виконані уточнювальні дослідження у присілках Ясіня та Лазещини – Репегові, Зимірі, Свидівці. Ці присілки дуже великі за площею, а їхнє населення значно перевищує людність окремих сіл, наприклад, Ужгородського району.

У селі Білин

Практиканти працюють у трьох тематичних групах на чолі з наставниками. Життя краю протягом останнього століття вони вивчають з Павлом Леньом, народну магію та демонологію – з Василем Королем, календарну обрядовість і господарську культуру – з Василем Коцаном.

Студенти вже виконують індивідуальні завдання без постійного нагляду і супроводу досвідчених етнографів. Також у Ясіня і Лазещині плідно працює харківський дослідник Михайло Красіков. Він не намагається зібрати матеріал зі значної кількості населених пунктів, а фронтально (всебічно) заглиблюється в традиційну культуру двох сусідніх сіл.

Студенти-історики щиро вдячні всім співрозмовникам, порадникам і помічникам, особливо рахівському юристу Владиславу Губку, очільнику районного управління культури Володимиру Шепеті, працівникам сфери культури й органів місцевого самоврядування Олені Передарюк, Галині Коростельовій, Василині Рещук з Ясіня та Чорної Тиси, Марії Гриньків і Марії Герасименко з Білина.

У Параски Куриляк (с. Чорна Тиса)

Багато допомогли місцевий історик і туристичний гід, випускник історичного факультету Василь Баккай, депутат Лазещинської сільради Андрій Делятинчук і пані Одарка, котра сусідить з базою практики – філією обласного екологічно-натуралістичного центру в Лазещині.

Федір Мельничук демонструє тканий рушник своєї мами (с. Стебний)

У третій завершальний тиждень практики планується ритуал посвяти студентів в етнографи, екскурсія Лінією Арпада, цікава культурна програма.

За інформацією доцентів кафедри історії України, керівників
етнографічної практики Василя Коцана та Павла Леня