Засновник відзаки, професор УжНУ Ален Панов розповідає: «Цей орден є своєрідною платформою для об’єднання людей, які сьогодні творять історію нашого краю, тих, хто своєю працею вже сьогодні досяг значних успіхів, які самі по собі є точками зростання. Цей орден аполітичний: він ніколи не присуджується людям, які є активними в політиці. Передусім це важливо тому, що хочемо відзначити саме діяльність від серця, діяльність людей, які не мають якихось додаткових привілеїв. Маю надію, що така ідеологія ордена буде збережена».
На урочистості традиційно прибули нащадки роду Габсбургів, патрони ордену ерцгерцог та королівський принц Шандор Габсбург-Лотаринзький та ерцгерцогиня і королівська принцеса Герта-Маргарет Габсбург-Лотаринзька.
«Коли ми знаємо наше минуле, бережемо нашу історію і культуру, – маємо шанс на світле майбутнє», – зауважив ерцгерцог. Ерцгерцогиня додала: «Традиції – це дуже важливий фактор, який долає всі незгоди, впливає на незалежність. І вручати Орден Марії-Терезії стало вже доброю традицією для нашої свободи, дружби і майбутнього».
«Людина, яка створила нову туристичну дестинацію на карті Закарпаття, людина, яка майже 20 років свого життя, життя своєї родини присвятила тому, щоб відродити одну зі знакових споруд Закарпаття, людина, яка повернула історичну славу замку Сент-Міклош… П’ятий кавалер Ордену Марії Терезії – Йосип Бартош», – проголосив Ален Панов.
Сам пан Йосип Бартош – єдиний в Україні орендар середньовічного замку. Споруда взята в оренду на 49 років, і 18 років тому, коли пан Йосип уперше його побачив, замок був напівзруйнованим та перебував у аварійному стані.
«Все своє життя я намагався повернути культуру і мистецтво в його лоно. Все найкраще, що здобуло людство, народжувалося в замках і палацах. Я дуже радий тому, що хоч на краплинку вдалося відродити це місце. Як можна було так занедбати культурну спадщину в центрі Європи? Це нормально? Нині замок законсервований, руйнація припинилася. До огляду відкриті всі приміщення, крім підвалу, де тривають археологічні роботи. Діє картинна галерея, концертний зал, роками я скуповував експонати, пов’язані з цим замком, щоб його наповнити. А ця нагорода – це зміст того, до чого ми йшли все життя, не думаючи про подяки та відзнаки», – каже Йосип Бартош.
Цьогоріч вручали і спеціальні відзнаки – їх присуджують колективам, брендам, подіям, які роблять Закарпаття більш упізнаваним у світі. Цього разу такими обрали братів Кочутів, засновників бренду Kochut. Іншу спеціальну відзнаку присвоїли місту Ужгороду за відновлення площі Петефі.
Також імперську відзнаку родини Габсбургів та австрійського уряду вручили родині Панових.
Нагадаємо, Орден Марії-Терезії заснований 2015 року з ініціативи професора УжНУ Алена Панова. За цей час його кавалерами стали засновниця ССТ BLITZ Олена Камінська, шоколатьє Валентин Штефаньо, генеральний директор підприємства «Фішер-Мукачево» Василь Рябич та дослідник Невицького замку Олександр Дзембас.