Учені УжНУ вивчали північний досвід транскордонного співробітництва
Словацькі, українські та норвезькі партнери успішно виконують проект «Через інновації – до ефективного співробітництва»
Метою проекту є, по-перше, отримання та аналіз достовірної, високоякісної та повної інформації про форми, методи й результати діяльності Баренцевої Євро-Арктичної ради та Регіональної ради; по-друге, розробка для суб’єктів управління Словаччини та України практичних рекомендацій щодо її імплементації для підвищення ефективності транскордонного співробітництва прикордонних регіонів цих країн зокрема й району Карпат загалом.
Баренцева Євро-Арктична рада та Регіональна рада – інституції північних держав та ЄС, покликані сприяти розвитку транскордонного співробітництва у Баренцевому регіоні. Створені вони були на початку 90-х років минулого століття з ініціативи видатного скандинавського політика – тодішнього міністра закордонних справ Норвегії Торвальда Столтенберга (до речі, батька нинішнього Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга). Незважаючи на похилий вік, Торвальд Столтенберг і нині жваво цікавиться проблематикою європейського транскордонного співробітництва, а також був одним із ініціаторів розробки названого проекту.
Для вивчення досвіду транскордонного співробітництва на Півночі Європи 8–12 листопада Баренцевий регіон відвідала група українських експертів проекту. У її складі – в.о. завідувача кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій УжНУ, директор Інституту транскордонного співробітництва, Надзвичайний і Повноважний посол Сергій Устич (керівник делегації); заступник Ужгородського міського голови Олександр Білак; завідувач кафедри міжнародних економічних відносин УжНУ професор Володимир Приходько; менеджер громадської організації «Форза» Радміла Устич; викладач кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій УжНУ Олеся Бенчак (менеджер проекту).
Програма перебування делегації в прикордонному норвезькому місті Кіркенесі була вельми насиченою.
Найперше відбулася зустріч з керівником комуни Сьор-Варангер, ветераном транскордонного руху Рюне Рафаелсеном, який розповів про багаторічний досвід транскордонної співпраці й нинішні проблеми прикордоння. Відтак показав гостям об’єкт транскордонної співпраці – унікальну лікарню, що споруджується спільно норвезькими, фінськими, шведськими, ісландськими будівельниками із готових модулів, які надходять із Німеччини паромом.
Також делегація побувала в сучасній багатонаціональній школі, що працює за інноваційною педагогічною концепцією.
Українські експерти зустрілися з керівниками Баренцевого інституту – підрозділу Норвезького арктичного університету в місті Тромсо, що досліджує транскордонне співробітництво – Маріанною Солем та Свеймом Оргеймом. Ішлося про спільні розробки та публікації науковців Норвезького арктичного університету, УжНУ та Кошицького університету ім. П.-Й. Шафарика, обмін студентами і викладачами на стажування.
Центральними заходами програми була робота делегації в структурах, що забезпечують діяльність Баренцевої Євро-Арктичної ради та Регіональної ради – Баренцевого секретаріату та Міжнародного Баренцевого секретаріату.
Про інформаційну співпрацю йшлося на зустрічі з керівником інтернет-видання «Незалежний Баренцевий оглядач» Атле Стаалесеном.
На всіх зустрічах експерти також знайомили співрозмовників із позитивним досвідом транскордонного співробітництва, накопиченим в Україні, зокрема – в транскордонному регіоні Карпат.
Загалом візит українських експертів до Норвегії дозволив вивчити найновіші та найефективніші форми транскордонного співробітництва, що практикуються на Півночі Європи. Це – добра запорука досягнення завдань проекту «Через інновації – до ефективного співробітництва».