Випускникові й почесному доктору Ужгородського університету професорові Іштвану Фекешгазі – 85

Іштван Фекешгазі народився 24 травня 1940 року в селі Довге Поле Ужгородського району. Закінчив Ужгородську середню школу №1. Основи фізики в школі ювілярові прищепив учитель В.І. Лендьєл, який згодом і сам став відомим фізиком-теоретиком, академіком ВШУ, ректором УжДУ.
Наукову діяльність ювіляр розпочав у 1962 р. з опанування технології вирощування монокристалів фосфіду галію та дослідження їх люмінесценції в Інституті напівпровідників АН колишнього Радянського Союзу. У 1963 р. вступив до аспірантури Інституту фізики напівпровідників НАН України, де здобув наукові ступені кандидата фізико-математичних наук (1972), доктора фізико-математичних наук (1982), учені звання старшого наукового співробітника (1980) й професора (1991), усі зі спеціальності 01.04.10 – фізика напівпровідників і діелектриків. По адміністративних сходинках «доріс» до посади начальника відділу нелінійної оптики Інституту фізики напівпровідників. Активно займався викладацькою діяльністю за сумісництвом. З 1964 р. читав лекції з курсу фізики в Київському політехнічному інституті, в КНУ ім. Тараса Шевченка, в КНПУ ім. М.П. Драгоманова. З 1998 до 2008 рр. читав лекції з фізики та електро-матеріалознавства в Київському національному університеті технологій та дизайну.
І.В. Фекешгазі має вагомий науковий доробок, опублікував понад 320 наукових праць, зокрема й 3 монографії та 10 навчальних посібників (один із них за кордоном). У 2025 році вийшов з друку перший в Україні посібник з нелінійної оптики напівпровідників, провідним співавтором посібника став Іштван Вінцейович. Він отримав 28 авторських свідоцтв і патентів на винаходи. Помітний внесок він зробив у підготовку кадрів високої кваліфікації, зокрема й для УжНУ. Під його керівництвом виконано й захищено 5 кандидатських і 3 докторські дисертації. Як учасник, співорганізатор і запрошений доповідач неодноразово представляв нашу країну за кордоном на численних наукових міжнародних конференціях, симпозіумах і виставках. Успішному представленню доповідей і формуванню міжнародних контактів з ученими зі всього світу сприяло володіння ним багатьма іноземними мовами. Тому закономірно, що значну частину наукових досліджень високого рівня він провів у рамках грантів, виграних на конкурсних засадах за програмами міждержавного співробітництва в галузі науки і технологій Міністерства освіти і науки України, а також за програмами Державного комітету з питань науки і технологій і Державного фонду фундаментальних досліджень.
Працюючи на громадських засадах заступником редактора республіканського збірника „Квантова електроніка” (1972–1995) , безкорисливо сприяв публікації у вагомому науковому виданні статей молодих ужгородських науковців. Це значно допомогло десяткам ужгородських аспірантів і докторантів при захисті кандидатських і докторських дисертацій.
У 1997 році на міжнародному рівні брав участь у формуванні міжурядової програми співробітництва між Україною та Угорщиною, ця програма успішно діє дотепер. Активно підтримує наукові зв’язки з науковцями Угорщини, Молдови, Румунії та Німеччини. З 2000 р. є членом Зовнішньої колегії Національної академії наук Угорщини, членом Колегії національних експертів з лазерів і лазерних технологій і членом спеціалізованих рад із захисту кандидатських (Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є.Лашкарьова НАН України) та докторських дисертацій (Інститут фізики НАН України), членом Фізичного товариства України й Угорського фізичного товариства ім. Лоранда Етвеша.
За вагомий внесок у розвиток фундаментальних і прикладних досліджень та багаторічну плідну наукову, науково-педагогічну й організаційну діяльність професорові І.В. Фекешгазі 2008 року присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України», а 2010 року він став Почесним доктором УжНУ.
Проф. І.В.Фекешгазі разом із дружиною, кандидаткою фіз.-мат. наук, ст. н. с. Тетяною Сергіївною радіють досягненням дітей і онуків. Друзі, колеги з України та з-за кордону вітають знаного вченого, цілеспрямовану і впевнену людину, неперевершено гостинного господаря з чудовою датою! Безмежно цінуємо Вашу людяність, гостинність, щирість, постійне бажання допомогти! Завжди раді нашій співпраці! Бажаємо шани й поваги, подальшого загального визнання, життєвої енергії та бадьорості, щирого щастя й міцного здоров’я.