А ви стикалися з хабарництвом в університеті? Студентство Закарпаття дізнавалося про антикорупцію та доброчесність
З молоддю зустрілася експертка Офісу доброчесності Національного агентства з питань запобігання корупції Вікторія Скоробогата
Відкрив захід проректор УжНУ Ігор Король: «І академічна доброчесність, і боротьба з корупцією допоможе нам відрізнятися від наших ворогів. Ви молоді, і ви маєте жити у державі для всіх, а не для деяких. Коли говоримо про корупцію, це стосується не тільки викладачів. Є є дві сторони — та, яка приймає, і та, що дає. Не будьте однією з цих сторін. Ви здобуваєте тут знання, і вони допоможуть вам якісно відрізнятися від тих, хто їх не має. І найкраще, що можете зробити для свого мозку, — вчитися, сумлінно здобувати ці знання».
«Корупція, — як пояснює Вікторія Скоробогата, — це зловживання довіреною владою для набуття приватної вигоди. Повірте, корупціонери еволюціонують, розвиваються, придумують нові й нові схеми. Цьому сприяє і поява криптовалют, і поява штучного інтелекту тощо. Чимало факторів сприяло появі корупції в Україні. Нині держава робить багато дій, щоб стати відкритішою і прозорішою. Але чим більший обʼєкт, тим більше часу потрібно для його трансформації. Україна рухається в цьому напрямку».
Експертка навела у своїй презентації дані досліджень щодо корумпованості України та сфер найбільшої поширеності неправомірної вигоди. Із приємного – рівень корупції в країні за останні 10 років знизився. Це теж дані досліджень. Цьому сприяє створення різних інституцій і датафікація органів влади та сервісів надання державних послуг. Водночас українці визначають корупцію як другу проблему в країні — після війни. За статистикою, в Україні більше тих, хто дає хабарі, ніж тих, хто бере.
За даними статистики 2023 року, яку наводить пані Вікторія, реально стикалися з проявами корупції протягом останніх 12 місяців 19,5 % опитаних. Вибірка була близько 10 000 людей із різних сфер діяльності, різного віку, статі та соціального залучення. Згідно з цією ж статистикою, найчастіші прояви корупції — у сервісних центрах МВС, будівництві, медицині. Цікаво, що корупція у закладах вищої освіти не перевищує хабарництва в дитячих садочках.
«Доброчесність — це чинити правильно, навіть коли тебе ніхто не бачить. Із маленьких щоденних дій кожного залежить наше суспільство. Ми приходимо до студентів, щоб із них не виросли майбутні корупціонери. Своєю діяльністю ви створюєте нову державу», – акцентувала гостя.
На завершення провели інтерактив, щоб навчитися визначати корупційну складову в тих чи тих ситуаціях у закладі освіти.
Додамо, що в ректораті УжНУ та в головному корпусі вишу на БАМі діють скриньки довіри. Якщо ви стикнулися з корупцією в університеті – повідомте про це анонімно.