На пленарному засіданні наукового форуму виступили професорка Марина Кривцова з доповіддю «Глобальна проблема антибіотикорезистентності мікроорганізмів та перспективи використання речовин рослинного походження як антимікробних засобів» та доцент Федір Куртяк, котрий порушив важливе питання допоміжних репродуктивних технологій на сторожі збереження генофонду української нації в умовах війни.
Далі працювали в чотирьох секціях: «Дослідження флори та фауни Карпатського регіону»; «Сучасні аспекти експериментальних досліджень у біології»; «Проблеми екології, раціонального природокористування та охорони навколишнього природного середовища»; «Збалансований розвиток агроекосистем». Матеріали конференції вийшли окремим збірником, що містить понад 80 праць молодих вчених.
Закономірно, що після напруженої розумової роботи перейшли до смачного відпочинку. В умінні приготування боґрачу змагалося п’ять команд різних курсів факультету та викладачі, а саме:
«Апіс меліфера» (І курс, біологи)
«Біофайта» (ІІ курс, біологи)
«Нуцелус» (ІІІ курс, біологи)
«Агронавти» (магістранти, агрономи)
«МастерШеф» (викладачі)
Оцінювали гарячу страву проректор з адміністративно-господарської роботи Дмитро Сойма, деканеса біологічного факультету Ярослава Гасинець та професорка кафедри генетики, фізіології рослин і мікробіології Марина Кривцова.
Команди добре підготувалися, завзято підійшли до кулінарної справи і вразили журі розмаїттям смакових якостей готових страв. Після обговорення переможцем біобограчy журі визначило команду «Агронавти». Друге місце посів гурт «Біофайта», третє – «Апіс меліфера».