Коли наука об’єднує розуми: ройовий інтелект – нова парадигма в ІТ
Зустріч студентів УжНУ з ученими НАН України відкрила, як натхненні природою алгоритми колективного розуму вже сьогодні оптимізують складні ІТ-процеси та медичні рішення

Понад 60 студентів спеціальності «Комп’ютерні науки» зібралися, щоб дізнатися про провідні дослідження в галузі ройового інтелекту – напрямку ШІ, який виникає із взаємодії багатьох простих агентів, – наприклад, у мурах, бджіл, риб, китів, вовків та інших. Він надихається природними системами, де складна поведінка виникає без центрального керування, завдяки простим локальним правилам. Науковці у захопливій формі пояснили, як ідеї колективного розуму можуть бути застосовані до розв’язання складних обчислювальних і логістичних задач.
Окрему увагу приділили прикладним аспектам оптимізаційних алгоритмів у сфері охорони здоров’я, зокрема моделюванню лікувальних процесів та підбору терапевтичних стратегій у реабілітаційних програмах. Такі дослідження мають реальний потенціал для підвищення ефективності медичних рішень і вже сьогодні застосовуються в межах міждисциплінарних проєктів.
Такі ініціативи ще раз підкреслюють важливість науки в сучасному суспільстві та надихають студентів розвиватися, досліджувати і створювати майбутнє вже сьогодні.
Також варто відзначити, що на останній вченій раді Ужгородського університету членові-кореспонденту НАНУ, завідувачеві відділу Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова Петрові Стецюку було вручено диплом професора кафедри інформаційних управляючих систем та технологій УжНУ, на якій він уже впродовж 12 років працює за сумісництвом.