Наталія Аношина на ФІМВ розповідала про роботу дипломатії в Королівстві Бельгія
На початку зустрічі вітав учасників незмінний модератор, професор кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій Ігор Тодоров: «Сьогодні у нас ювілей – 15-а зустріч у межах проєкту «Дипломатичний фронт». Хочу привітати студентів, викладачів і співробітників нашого факультету з тим, що вже третій день триває тиждень ФІМВ. Це чудова традиція, яка передбачає не лише навчальні й розважальні заходи, а й такі, що пов’язані з майбутньою професією. А наш проєкт зорієнтований саме на це».
Наталія Антошина розпочала свій виступ із загального ознайомлення з Королівством Бельгія. «Важливо зазначити, що Бельгія – це конституційна монархія з федеративним устроєм. Офіційним головою держави є король Філіп. Згадаю випадок, коли він, будучи ще принцом, у 2010 році відвідав Україну з дипломатичною місією. Завітав і до Дипломатичної академії України, де я й інші студенти мали нагоду з ним поспілкуватися».
Пані амбасадорка пояснила присутнім федеральну систему влади Королівства Бельгія, що є однією з найскладніших у світі, адже кожен суб’єкт федерації має свій уряд і свій парламент. Всього у країні їх 6. Особливість федерального парламенту – двопалатність: він складається із сенату та палати представників.
Чим відома Бельгія? Це країна дипломатичних місій, адже тут їх представлено близько 300. Це держава-засновниця НАТО та ЄС. Серед цікавого – батьківщина відомих живописців і країна музеїв. Саме у Бельгії були винайдені саксофон і картопля-фрі. Також Королівство славиться своїми коміксами і, звичайно ж, найкращим у світі бельгійським шоколадом.
Обговорили й двосторонні відносини між Бельгією та Україною. «Для дипломатичної служби дуже важливі рівні візитів. Бельгію можна охарактеризувати як країну, яка надзвичайно активна у підтримці нашої держави в боротьбі проти російської агресії. Це країна, яка характеризується надзвичайно високою динамічністю діалогу на високому й найвищому рівнях». Як зазначає Наталія Антошина, за 2024 рік уже відбулися зустрічі між Президентом України Володимиром Зеленським та Прем’єр-міністром Королівства Бельгії Александром де Кроо у Києві, а також між нашим головою держави та Його Величністю Королем бельгійців Філіпом у Давосі (Швейцарія) під час економічного форуму. Минулий рік також був активний щодо зустрічей. Зокрема, підсумком однієї з них (у жовтні 2023 року) стало створення Українського фонду розміром 1,7 млрд євро – це сума, яку Бельгія готова передати на військові та гуманітарні потреби України, а також на відбудову нашої держави. Активні контакти відбувалися і на рівнях парламенту, уряду та міністрів закордонних справ.
«Бельгія була однією з перших держав, яка запропонувала Україні військову допомогу. Це сталося на другий день повномасштабного вторгнення під час телефонної розмови між Президентом України та прем’єр-міністром Бельгії. Щодо суми допомоги, то від 24 лютого 2022 року вона сягнула близько 1 млрд євро. Також Бельгія запропонувала можливості реабілітації та лікування важкопоранених українських захисників, за що ми надзвичайно вдячні. А одним із найбільших наших досягнень, я вважаю, є домовленість про передачу Україні літаків F-16 у 2025 році», – зауважує амбасадорка.
Учасників зустрічі також цікавили напрями дипломатії, які нині є найбільш перспективними для Королівства Бельгія, щоденна робоча рутина дипломата у цій країні, роль української діаспори у двосторонніх відносинах, пропозиції Бельгії щодо відбудови України, гастрономічна дипломатія, особливості дипломатичного етикету та багато іншого.