Сайт Медіацентру УжНУ
Підрозділ створений у липні 2013 року

Професор Василь Німчук постав у бронзі в рідному селі

У Довгому відкрили барельєф ученого на фасаді Довжанського ліцею

1 11 591

пам’ятну дошку з барельєфом Василя Німчука

6 липня мовознавчий світ ушановував 90-річчя з дня народження доктора філологічних наук, члена-кореспондента НАН України, професора Василя Васильовича Німчука – лінгвіста світового масштабу. У рідному селі науковця – Довгому – цього дня було особливе свято: відкривали барельєф ученого на фасаді Довжанського ліцею, який з 1 вересня носитиме ім’я свого визначного земляка.

Професор Василь Німчук постав у бронзі в рідному селіРівно п’ять років минуло, відколи з’явилася ідея вшанувати пам’ять про легендарного науковця у бронзі й граніті. Уперше її озвучили на широкий загал 6 липня 2018 р., коли коло близьких Василя Васильовича зібралося в малому залі ректорату УжНУ на презентації збірки «Професор Василь Німчук у спогадах сучасників», а відтак поїхали на малу батьківщину науковця. Тодішня деканеса філологічного факультету Галина Шумицька озвучила попередню пропозицію круглого столу в Ужгороді, підтриману й керівництвом Ужгородського університету, про встановлення меморіальної дошки з барельєфом Василя Німчука на школі, у якій навчався майбутній професор, а також найменування одної з вулиць села ім’ям науковця. Учасники презентації зібрали перший внесок на підтримку цих ініціатив і передали голові села Вікторові Симканичу 7 тисяч гривень…

Професор Василь Німчук постав у бронзі в рідному селіІ ось настав момент, коли той задум спільними зусиллями шанувальників професора матеріалізувався у мистецькій формі.

Перед відкриттям меморіального знака відбулося богослужіння в храмі, де, приїжджаючи з Києва, мав розмову з Богом Василь Німчук.

Урочисту ж церемонію відкриття барельєфа видатного славіста розпочали з національного Гімну та хвилини мовчання в пам’ять про загиблих захисників України, завдяки яким маємо змогу збиратися на такі заходи.

З промовами, у яких добрим словом згадували закарпатського вченого, виступили голова Довжанської ОТГ Віктор Симканич, Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, директор департаменту культури Закарпатської ОДА-ОВА Євген Тищук, ректорка Академії культури і мистецтв, депутатка Закарпатської облради Наталія Шетеля, голова обласної організації Національної спілки письменників України Василь Кузан, котрий  вів урочистий захід.

Від імені ректора УжНУ Володимира Смоланки подяку місцевій громаді за вшанування пам’яті видатного випускника Ужгородського університету Василя Німчука зачитав знаний у краї туризмознавець і воїн ЗСУ, професор Федір Шандор. Своїми спогадами про ювіляра поділилися декан філологічного факультету професор Юрій Бідзіля, завідувачка кафедри української мови, професорка Наталія Венжинович, лауреат Національної премії України ім. Т.Шевченка, письменник Петро Мідянка, автор барельєфа скульптор Василь Роман, старша наукова співробітниця відділу історії української мови та ономастики Інституту української мови НАНУ, наукова керівниця групи історії мови Руслана Коца, відомі в краї й за його межами діячі культури і мистецтва…

Барельєф освятив настоятель Свято-Іллінського греко-католицького храму села Довге отець Степан Лях. Особливо зворушливо звучала з уст священнослужителів і всіх присутніх «Молитва за Україну»…

На згадку про важливу для культурного, освітнього, наукового життя України подію численні гості охоче робили світлини разом із професором, що відтепер постав у бронзі…

Відтак присутні відвідали сільське кладовище, де поклали квіти до могили Василя Німчука. Побували також у будинку, де жив професор, зокрема в його кабінеті, в якому трудився в часи своїх відвідин малої батьківщини. Організатори урочистостей влаштували гостям екскурсію Довгим, зокрема й місцевою історичною пам’яткою – палацом-фортецею графів Телекі…

Насичений день надовго запам’ятається всім, хто долучився до вшанування світлої пам’яті непересічної особистості, Великого Закарпатця, професора Василя Німчука.

Медіацентр УжНУ
Залишіть відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.