«Щедрик» в Ужгороді: на фасаді медфаку встановили мініскульптурку, а в ректораті – започаткували щорічний концерт
Після відкриття фігурки за принципом щорічного дійства у Карнеґі-Голі в Нью-Йорку пісню виконали на духових інструментах, бандурах, мандолінах, баяні, скрипках, піаніно
Музичний символ Різдва тепер спостерігатиме за Ужгородом і головною ялинкою області, яку встановлюють на пл. Народній, із фасаду медичного факультету. Присвятили цю подію 105-й річниці першого виконання «Щедрика» в Ужгороді.
Сама скульптурна композиція – це автор легендарної пісні Микола Леонтович, що сидить на годівничці, по обидва боки від нього – зимові птахи – щедрик та щедрівочка, а до них прилітає весняна пташка – ластівочка. Бо ж у Київській Русі Новий рік був святом пробудження природи, приходу весни і святкували його 1 березня. Саме тому у різдвяній пісні прилітає весняна пташка ластівка. Ну, а дзвін у цій скульптурці символізує всесвітньовідому англомовну версію пісні «Carol of the bells». Автор скульптурки – Роман Мурник.
Ідейний натхненник повернення «Щедрика» в Ужгород професор УжНУ, туризмознавець Федір Шандор розповідає: «Я натрапив на публікацію у ЗМІ, що перша міжнародна презентація Щедрика у виконанні хору Олександра Кошиця відбулася в Чехо-Словацькій Республіці у місті Ужгороді 1919 року. Дійство відбулося в готелі-ресторані «Корона». Загалом у презентації було 200 міст, 17 країн, і Ужгород у цьому турі став першим. Саме тут, у місті над Ужем, остаточно сформувався склад і репертуар капели, і вже тоді вони вирушили нести нашу пісню світові. Ті часи були дуже важкими для України: країна могла не відбутися, важливо було показати нашу окремішність, що Україна – це не росія, бо незадовго до того УНР проголосила незалежність. І тоді «Щедрик» став частиною культурної дипломатії України – таким він є і нині».
Після відкриття мініскульптурки влаштували концерт однієї пісні за принципом того, який щороку відбувається у Карнеґі-Гол у Нью-Йорку. Так в ужгородському заході взяли участь виконавці із різних населених пунктів Закарпаття, а також з-за його меж. Виконали пісню на духових інструментах, бандурах, мандолінах, баяні, скрипках, піаніно. Відбулася навіть презентація мовою жестів.
Крім того, мистецький перформанс влаштували художники Аттіла Коприва, Роман Пилип та скульптор Роман Мурник.
Відтепер концерт відбуватиметься в Ужгороді щороку напередодні різдвяних свят.
фото Сергія Денисенка