Студентам-історикам розповідали про традиції українського писанкарства

Доцент кафедри історії України В.В. Коцан провів тематичну лекцію про історію розвитку української писанки

Студентам-історикам розповідали про традиції українського писанкарства
20 квітня на базі Закарпатського музею народної архітектури та побуту кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України  В.В. Коцан провів у рамках заходів з відзначення 160-ї річниці від дня народження Івана Франка тематичну лекцію «Історія розвитку української писанки» для студентів 2-го курсу історичного факультету.

Під час лекції

Лектор наголосив, що писанка – одна із стародавніх форм народного розпису, у якому наші пращури втілювали свої прагнення, віру. За народними віруваннями, писанка – це символ весни, сонця, повернення природи до життя.

Студенти дізналися чимало цікавих фактів з історії розвитку українського писанкарства: про найдавнішу 950-літню керамічну писанку, найдавнішу 500-літню писанку на шкарлупі яйця, локальні особливості декорування писанок різних історико-етнографічних регіонів України у ХV – ХХ ст., традиційні та сучасні техніки писанкового розпису тощо.

Під час лекції

В.В. Коцан охарактеризував одну із численних етнографічних розвідок Івана Франка «Писанки», яка уперше була надрукована польською мовою в газеті «Kurjer Lwowski» (1893, № 92, 2 квітня) під назвою «Pisanki». Її повна версія вміщена у 29 томі  «Зібрання творів Івана Франка у 50-и томах». На початку розвідки Іван Франко наводить низку легенд про походження писанки, розповідає про символічне значення писанки, її функціональне призначення.

У музеї

Після лекції студенти мали змогу одними з перших побачити виставку «Світ писанки», яка готується до відкриття 22 квітня. На ній представлені роботи понад тридцяти писанкарок з різних районів Закарпатської області, Івано-Франківщини, Львівщини, Львова і Києва. Доцент В.В. Коцан та кандидат мистецтвознавства Р.І. Пилип провели оглядову екскурсію виставкою.

Студенти безпосередньо мали змогу побачити процес монтажу виставки, поспілкуватися з однією із майстринь. Крім того, пан Пилип показав всі етапи виготовлення традиційної воскової писанки: підготовку матеріалів та знарядь, нанесення орнаменту, почергове занурення яйця у фарби (від найсвітлішої до найтемнішої), знімання воску аж до отримання готової писанки.

Насамкінець студенти мали змогу побачити й відчути дух старого закарпатського села, відвідавши експозицію музею.

Вл. інф.