Студентів УжНУ вчили боротися з недостовірністю в промовах політиків
На зустрічі говорили про результати фактчекінгу як явища загалом, методику підходу до таких розслідувань, техніку маніпулювання фактами
Зі студентами-журналістами, країнознавцями, міжнародниками, інформаційниками, а також вихованцями напряму менеджменту факультету міжнародної політики, менеджменту та бізнесу знайомився викладач Могилянської школи журналістики Олексій Набожняк. Він почав тренінг з розповіді про створення названого проекту, його ініціаторів та учасників, а також досягнення.
Так, основним завданням «Stopfake.org» є перевірка фактів у виступах вітчизняних політиків та оприлюднення результатів медійних розслідувань. Проект має кілька аналогів в Україні та відбувається за підтримки Асоціації з міжнародних справ (АМО) та Міністерства закордонних справ Чехії.
Олексій порівнює політику з супермаркетом, послугами якого користуємося за умови доступних цін, високої якості продуктів, рівня обслуговування тощо. Разом зі студентами лектор перерахував і причини, за яких можемо відмовитися від відвідування певного універмагу. Спілкування гостя з присутніми відбувалося переважно в режимі запитань-відповідей.
На зустрічі говорили й про результати фактчекінгу як явища загалом, методику підходу до таких розслідувань, техніку маніпулювання фактами в висловлюваннях чиновників, наводилися численні приклади цього. Присутні переглянули кілька відеороликів закордонних та вітчизняних журналістів і активістів-фактчекерів, котрим удалося проаналізувати й віднайти шокуючі порушення фактів у промовах тих чи тих можновладців.
Після кави-брейку учасники зібрання приступили до практичної частини заходу – мозкового штурму. Спочатку кільком добровольцям дали можливість виступити перед присутніми з наперед підготовленими промовами в ролі відомих політиків. При цьому решта студентів повинна була проаналізувати сказане й винести вердикт про те, чи зловживали спікери фактами. Ця та інші вправи допомогли побачити процес взаємодії спільноти з можновладцями в щоденному режимі.
Наприкінці тренінгу студенти ділилися з лектором враженнями від зустрічі, розповідали, чим саме цей захід став для них корисний та як застосують здобуті знання в майбутній професії.
фото Віталія Завадяка