УжНУ став партнером ініціативи створення кластерної економіки Закарпаття

Науковий парк УжНУ може стати центром інновацій кластерної економіки, – вважає проректор Ігор Студеняк

УжНУ став партнером ініціативи створення кластерної економіки Закарпаття
14 вересня відбулася зустріч представників влади, бізнесу, освіти та науки Закарпатської області для створення кластерної ініціативи. Після обговорення партнери підписали Меморандум про співпрацю щодо створення кластерної моделі економіки між Закарпатською облрадою, обласним об’єднанням організацій роботодавців «Закарпаття» та вищими навчальними закладами області. Вагому участь у цій ініціативі має відіграти й Ужгородський національний університет як найбільший виш краю.

За словами голови Закарпатської обласної ради Михайла Рівіса, кластерна, а не галузева економіка активно розвивається у Європі. В Україні її ніхто не розробляє (зареєстровані 4 кластери, але вони не дають ефекту). У ґрантову епоху треба запускати програми, які дадуть поштовх економіці регіону, переконаний Михайло Рівіс.

Ігор Студеняк та Володимир Приходько

Для ефективного розвитку треба створити кластерну ініціативу, вважає голова обласного об’єднання організацій роботодавців «Закарпаття» Володимир Панов. Тому й зібрали представників бізнесу, освіти та влади, які обговорили способи взаємодії.

«Ідея створення кластеру хороша і своєчасна. Університет готовий підключитися, адже є важливий інструмент для цього – Науковий парк, який має на меті трансфер технологій, комерціалізацію проектів…

УжНУ став партнером ініціативи створення кластерної економіки Закарпаття

Шістдесят наукових розробок уже готові до впровадження. Науковий парк може стати центром інновацій кластерної економіки, – коментує проректор із наукової роботи УжНУ Ігор Студеняк. – Також готові готувати працівників для роботодавців і співпрацювати з ними».

До слова, студенти факультету міжнародних відноси, інженерно-технічного факультету вже  проходять практику на місцевому заводі ТОВ «Ядзакі Україна», а дехто й працює без відриву від навчання.

Підписання Меморандуму

Завідувач кафедри міжнародних економічних відносин УжНУ, професор Володимир Приходько під час зустрічі перерахував можливі кластери і їх потреби – туристичний, аграрний, транспортно-логістичний, лісовий тощо. Щодо освітньо-кадрового запропонував розробити механізм чи застосувати гарвардську практику – до співпраці вишів із роботодавцями залучати банки й фактично «закріпачувати» (у ринковому значенні слова) студентів старших курсів.

УжНУ став партнером ініціативи створення кластерної економіки Закарпаття

У результаті зустрічі виробили шість зобов’язань партнерів – створення центру ідей, науково-дослідницького центру інновацій при заводі, відкриття дверей підприємств регіону для ефективних програм навчання та впровадження інтелектуальних продуктів вишів у практиці бізнес-структур, адаптація освітніх та наукових програм під потреби кластерної регіональної економіки, створення центру фінансування та семи регіональних кластерів, а також реєстрація їх для приєднання до світової мережі кластерних ініціатив.

Наприкінці підписали Меморандум про співпрацю роботодавців, влади з освітою (Ужгородським національним та Мукачівським державним університетами, профтехучилищами, Закарпатською академією мистецтв) і створення кластерної ініціативи. За словами Володимира Панова, через рік зберуться знову, щоб побачити ефективність взаємодії.

Іванка Когутич