В УжНУ відбувся щорічний дебатний турнір з політичних реформ
Кубок переможця, продемонструвавши чудові навички вдалого аргументування, здобула команда природничо-гуманітарного коледжу «Кворум»
Захід організували Інститут «Республіка» у партнерстві з Рeсурсним цeнтром зі сталого розвитку Ужгородського університету, Координаційною радою молодих юристів при Головному територіальному управлінні юстиції у Закарпатській області, Ужгородською міською радою за підтримки Національного демократичного інституту міжнародних відносин.
Подія об’єднала на одному дискусійному майданчику студентів, викладачів, представників владних структур міста та області, громадських діячів.
Заступник міського голови Олександр Білак наголосив: «Такі заходи варті уваги, адже спонукають молоду людину бути активною: приходити на вибори, висловлювати свої погляди, не боятися власного вибору. Дебатні турніри якнайкраще демонструють, наскільки молодь готова робити вибір. Якщо порівнювати з минулими роками, то простежується тенденція: багаторазові учасники виступають на вищому рівні, і приємно, що їхній досвід переймають наступники. Таким чином ми зможемо виховати активних громадян нашого міста, які не стоятимуть осторонь важливих рішень, у тому числі – в розвитку Ужгорода».
Захід розпочали спікерка заходу, доцентка кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій ФІМВ, очільниця Ресурсного центру зі сталого розвитку УжНУ Ганна Мелеганич та регіональний директор ГО «Інститут «Республіка» Микола Яцков, які привітали запрошених гостей та учасників і представили суддівський колектив.
Цьогорічні дебати оцінювали: заступник міського голови Олександр Білак, політолог Дмитро Тужанський, регіональний координатор ПРООН з досягнення цілей сталого розвитку в Закарпатській області Любов Павлович, начальник Ужгородського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області Євген Когутич, заступник декана факультету історії та міжнародних відносин ФІМВ Надія Керецман та фінансовий аналітик Василь Матій. Судді побажали учасникам плідної праці.
Перед початком роботи організатори ще раз нагадали учасникам правила гри та жеребкуванням визначили першу четвірку дебатерів.
Дебати проходили у британському форматі, тобто в одній грі зі сторін «Уряду» та «Опозиції» брали участь 4 команди по 2 учасники. Час спічу обмежувався чотирма хвилинами. Після завершення поєдинку виділялося також 5 хвилин на додаткові запитання, які теж впливали на кінцевий результат. Команду-переможницю визначали судді, оцінюючи, при цьому виступ кожного учасника.
Жереб також визначив і цьогорічні теми для дебатів: «Кандидати повинні брати на себе відповідальність за виконання своїх програм» та «ВРУ має покращити державне фінансування політичних партій».
Четвертий дебатний турнір відзначився великою кількістю учасників з різних підрозділів рідного вишу (юридичний факультет, факультет історії та міжнародних відносин, а також факультет суспільних наук та природничо-гуманітарний коледж), також до Ужгорода завітали й гості зі Льовова (команда «Латентні українці»).
Львівський школяр Михайло Панасенко в Ужгороді вже вдруге і щоразу приїжджав саме на дебати. Зізнається, що дебатувати почав рік тому з цікавості, адже «дебати розкривають багато аспектів з різних тем стосовно політики, економіки тощо». Незважаючи на юний вік, брав участь у рідній Шкільній львівській дебатній лізі, у таких турнірах, як «Jedi» (Дніпро) та «Кубок вогню» (Чернівці). А тепер вирішив спробувати сили у поєдинку в Ужгороді.
Дискусія була запеклою ще й тому, що у раундах зійшлися як досвідчені дебатери, так і дебютанти.
Після гострих дискусій судді взялися визначати переможців, хоча, зважаючи на плідну дискусію, це було непросто.
Поки судді сушили мізки над балами для учасників, Євген Когутич розповів учасникам заходу про розгалужену систему органів юстиції в Україні та її успішні проекти. Дізналися присутні і про громадських радників – активних і небайдужих волонтерів, які вирішуватимуть правові питання в кожній громаді.
Цьогорічні дебати вирізнилися палкими промовами й цікавими аргументами, тому й не дивно, що в суддів виникли труднощі з розподілом призових місць. Учасники йшли одне від одного з розривами у кілька балів.
Врешті, третє місце розділили команди досвідчених дебатерів з Ужгорода «Сер Лоці Радванський» (Нікіта Шпіс та Денис Цап) та «Гладіолус» (Вадим Матвієнко та Дар’я Перова). «Срібло» взяли Галина Гичка та Володимир Луцький, які з непередбачуваних обставин сформували команду «Сістерс» уже на дебатах.
А кубок переможця здобула команда природничо-гуманітарного коледжу “Кворум” (Романна Заяць та Орест Приставський), учасники якої продемонстрували чудові навички вдалого аргументування. Вже на початку травня 2019 року вони матимуть можливість виступити на національному турнірі в Києві.
Призовий фонд для переможців складався з цінних подарунків від міської влади, почесної грамоти від головного територіального управління юстиції в Закарпатській області, безкоштовної гри «Життєвий капітал» від Василя Матія та солодкого тортика з символічною назвою – «Ужгород».
Львівську команду «Латентні українці» (Діана Сизова та Михайло Панасенко) також відзначено грамотами.
Підбиваючи підсумки, Микола Яцков зауважив: «Перш за все тішимося, що команди серйозно готуються до дебатного турніру і майстерність учасників зростає з кожним роком. Ми зацікавлені, щоб молоді люди брали участь в ухваленні рішень та не боялися відповідальності за стан справ у своїх громадах і країні. Тому готові й надалі спонукати молодь до активності».
І на завершення порада від Олександра Білака: «Не боятися власної думки, сміливо її висловлювати й захищати. Ніколи не йти чужим, хай навіть торованим шляхом».
Бажаємо успіху нашим переможцям на турнірі у Києві!
фото авторки та із соцмережі Фейсбук