В УжНУ презентували науковий збірник на тему жіночого досвіду війни
На заході було наголошено: сучасні історики намагаються зруйнувати наявне стереотипне бачення жінки в межах трикутника «зрадниця – жертва – героїня»
Гостями заходу стали президентка Української асоціації дослідниць жіночої історії і співзасновниця Української асоціації усної історії Оксана Кісь та наукова співробітниця Центру досліджень визвольного руху, наукова редакторка періодичного збірника наукових праць «Український визвольний рух» Марта Гавришко.
Після вступного слова координаторки заходу гостям представилася пані Оксана. Вона подякувала за запрошення та розповіла присутнім про проект, яким займається: «Жіночий досвід на війні був і залишається надзвичайно різним. Наша головна мета – окреслити важливі для сучасності питання та спонукати студентів замислитися над ними».
Упорядкований гостею збірник має назву «Жінки Центральної та Східної Європи у Другій світовій війні: гендерна специфіка досвіду в часи екстремального насильства». Тут представлені наукові розвідки українських та зарубіжних дослідниць і дослідників, що проаналізували різноманітні аспекти специфічного жіночого досвіду вказаного періоду та географії. Було наголошено, що сучасні історики намагаються зруйнувати наявне стереотипне бачення жінки в межах трикутника «зрадниця – жертва – героїня». Крім того, порушили питання про переосмислення архетипного уявлення про те, чи справді жіноче життя важить більше, ніж життя чоловіка.
Промову своєї колеги продовжила Марта Гавришко. Її розповідь більше стосувалася сьогоденних проблем жінки в умовах війни. Дослідниці вдалося ознайомитися з історіями жінок, котрі розповіли про прикрі ситуації, пов’язані з насильством стосовно них самих. «У сучасному світі й далі існують гендерні стереотипи, факти нерозуміння та приниження жінок чоловіками, часті випадки різних форм насильства», – розповідає пані Марта.
Після виступів студенти мали змогу поставити гостям питання, що їх найбільше хвилювали. Зокрема, поцікавилися емансипаційними процесами сучасності та специфікою терміна «екстремальне насильство», що входить до назви згадуваного збірника. А відтак змогли безкоштовно отримати примірники презентованої книги з підписами редакторки та зробити спільне фото на пам’ять.