Сайт Медіацентру УжНУ
Підрозділ створений у липні 2013 року

«Діалог і партнерство»: в УжНУ відбувся регіональний форум щодо питань ВПО

Учасники обговорили проблеми житла, працевлаштування та інтеграції переселенців у нові громади

0 20
Щотижня на Закарпаття прибувають евакуаційні потяги – лише від початку цього року прийняли понад 500 людей. Нині все частіше можна зустріти жителів Дніпропетровщини, Сумщини – областей, де тепер теж діє примусова евакуація. Частина з них втратила членів родини, друзів, житло, можливість провідати могили рідних, зрештою – своє місто чи село, а тепер стикається з купою труднощів у налагодженні життя в нових регіонах. Про кількість вимушено переміщених осіб в Ужгороді та області, проблеми, які доводиться розв’язувати, рішення, які ухвалюють і яких бракує, говорили у рамках регіонального форуму для Рад з питань ВПО Закарпатської області «Діалог та партнерство».

«Діалог і партнерство»: в УжНУ відбувся регіональний форум щодо питань ВПОЗустріч відкрила очільниця департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОВА Ольга Травіна. З її слів, наразі на Закарпатті офіційно зареєстровано 123 тисячі вимушених переселенців, однак реальна цифра більша. «Ми продовжуємо приймати мешканців центральних і східних областей, евакуація триває. Передусім приймаємо родини з дітьми, місць не вистачає, бо потреба є. Але ми не відмовляємо жодній людині, шукаємо варіанти для збільшення кількості місць тимчасового проживання. Важливо розуміти, що це ТИМЧАСОВЕ проживання. Тому проблемою номер 1 було і є – отримання людьми свого житла. Працюємо над формуванням квартирної черги, фондів соціального житла, щоб кожна родина могла мати впевнений погляд у майбутнє. Тут мова і про закарпатців, і про ВПО».

«Діалог і партнерство»: в УжНУ відбувся регіональний форум щодо питань ВПОЯк зазначив в.о. ужгородського міського голови Вадим Борець, нині в обласному центрі мешкає понад 28 тисяч вимушено переміщених осіб. Представник омбудсмена України у Закарпатській області Андрій Крючков зауважив, що саме в нашому краї найбільше місць тимчасового проживання ВПО – 110 і тривають роботи над збільшенням їх числа.

Проректор УжНУ Олександр Рогач каже: «Цей захід – майданчик для діалогу не лише між організаціями, що опікуються ВПО, а й між представниками влади. Ужгородський національний університет з перших днів повномасштабної війни приймав людей. У наших гуртожитках проживало понад 2000 вимушено переміщених осіб, яким ми, наші працівники, містяни, громадські організації, благодійні фонди змогли надати бодай мінімальні умови для комфортного проживання – це і безпосередньо житло, і харчування, і різна гуманітарна допомога. На сьогодні наші гуртожитки залишаються місцями тимчасового проживання вимушено переміщених осіб – це близько 350 людей. Вони проживають безплатно. Чи є у нас проблеми? Так, є. Чи вистачає нам місць? Ні, не вистачає. Катастрофічно не вистачає. Держава на певному етапі почала компенсовувати вартість проживання ВПО університету. Але останню компенсацію ми отримали за грудень 2024 року. Проте розуміємо ситуацію, впевнені, що вона буде поліпшуватися, й намагаємося працювати в цьому напрямку. Хочу наголосити не лише на діяльності університету загалом, а й на внеску в цю допомогу Волонтеріату УжНУ, який постійно підтримував різного роду гуманітарні проєкти».

Із вітальними словами також виступили заступник голови Закарпатської ОВА Юрій Гузинець, координаторка програми «Громадянська стійкість» Міжнародного фонду «Відродження» Христина Солтисяк, керівниця секретаріату Коаліції 1325-Закарпаття, директорка Закарпатського центру гендерної освіти при УжНУ Маріанна Колодій та співорганізаторка заходу професорка, доцентка кафедри цивільного права та процесу Марія Менджул.

У межах панельних дискусій обговорювали питання, що стосуються як побуту, працевлаштування, так і інтеграції людей у нові громади, відкриття бізнесів, програми підтримки тощо. Розглянули успішні практики підтримки вимушено переміщених осіб, обговорили можливості поліпшення міжвідомчої співпраці на обласному та міжрегіональному рівнях.

Захід об’єднав близько 60 представників влади, рад з питань ВПО в Закарпатській, Тернопільській, Полтавській областях, громадських, благодійних організацій та інших.

«Діалог і партнерство»: в УжНУ відбувся регіональний форум щодо питань ВПООдна з учасниць заходу, що також є вимушеною переселенкою, акцентувала на важливості участі та включеності представників органів влади і в панельних дискусіях, а не самої лише присутності на офіційних частинах і вітальних словах.

Форум відбувся у межах проєкту громадської організації «Карпатська Агенція Прав Людини «ВЕСТЕД» «Гуртуємося разом: посилення спроможності Координаційних рад з питань ВПО у Закарпатській області», що фінансується МФ «Відродження» у партнерстві із Департаментом соціального захисту населення Закарпатської області, Ужгородською міською радою, Ужгородським національним університетом, НДІ Європейського територіального співробітництва, ГО «Локатор-Медіа», БО «БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез», ГО «Волонтеріат УжНУ» та Коаліція «1325-Закарпаття».

Ксенія Шокіна
Залишіть відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.