Закарпатські письменники підбили підсумки року
Прозвучали також плани на наступний рік, прогнози розвитку літератури загалом
За словами голови організації Василя Густі, цьогоріч вийшло 35 художніх книг, зокрема по кілька книжок видали Дмитро Кешеля, Олександр Гаврош, Василь Кузан та ін. На жаль, із 10 книг закарпатських літераторів, запланованих опублікувати за фінансування Програми підтримки закарпатських авторів, жодна не побачила світ.
Проте цьогоріч відсвяткували 70-річчя письменницької організації, підготували альманах «Літературне Закарпаття», де представлена творчість спілчан-белетристів краю.
Доцент кафедри української літератури Олександра Ігнатович готує до друку довідник про письменників Закарпаття, де вперше буде зібрано найповнішу інформацію, зокрема, про літературні премії та їх лауреатів за 70 років існування Спілки.
Вже вийшов сигнальний примірник літературних портретів та ескізів «Українське красне письменство Закарпаття» Дмитра Федаки. Крім власне літературних портретів, у виданні відображений системний огляд художньої літератури краю від найдавніших часів до нинішніх днів (від Василя Довговича до Василя Малишки).
Присутні письменники розповіли про свої здобутки та плани, а дехто навіть зачитав кілька поетичних текстів.
Зокрема Лідія Повх поділилася радістю від отриманої цьогоріч премії Наталії Забіли від журналу «Малятко». Хоч літературознавці вважають, що письменниця знайшла себе у дитячій літературі, чого авторка не заперечує, але зізнається, що справжньою вона є у поезії для дорослих. Зокрема, у творах останньої збірки «Розкажи про все вітру», яка відзначена премією імені Ф. Потушняка за 2016 рік.
Письменник і різьбяр Петро Ходанич, який наразі працює над дерев’яним іконостасом, поділився болем від ситуації в шкільній освіті, зокрема про спроби об’єднання української та світової літератури в один предмет, що письменник та колеги вважають нечуваним.
Надія Панчук побажала всім мати співрозмовників у час соцмереж і прочитала кілька поезій. Також поділилася планами щодо відзначення ювілеїв наступного року – Івана Сенька, Петра Скунця, Івана Чендея тощо.
Олександр Гаврош розповів про плани на наступний рік, зокрема роботу разом із обласною бібліотекою над книгою «Іван Чендей в колі сучасників», ідею створення електронної бібліотеки творів закарпатських письменників за згодою тощо.
Сумні прогнози для розвитку літератури дає професор УжНУ Сергій Федака: «Світовій літературі залишилося кілька років. Українській – трохи більше. У кращому разі вона перейде в кіно». І наголосив: «Ми – союзники. Треба підтримувати одне одного. Є ще час зробити резонансні твори і вирватися хоч за гори».