Сайт Медіацентру УжНУ
Підрозділ створений у липні 2013 року

Закарпаття, якого ви не бачили. Презентували туристичні авдіогіди Ужанською долиною

Наразі доступні 5 авдіогідів українською та англійською мовами для пішохідного, велосипедного і трьох автомобільних маршрутів

0 129
Команда проєкту «Пізнай Ужанську долину»
Команда проєкту «Пізнай Ужанську долину»
Людмила Сюзева
Людмила Сюзева
Подорожам одних заважає те, що вони не знають, куди поїхати. На перепоні мандрів інших – думка, що вже бачили і знають усі туристичні місця Закарпаття, а тим більше Ужанщини. Замки, фірмові солодощі, чани – що ще дивитися і пробувати, якщо ми й так усюди були? А от і ні, переконує команда проєкту «Пізнай Ужанську долину». 26 квітня вони презентували 5 авдіогідів, якими змогли здивувати й захопити журналістів. Тепер ці маршрути доступні всім цікавим.

«Ужанська долина дуже недооцінена туристами. Сюди вони їдуть вкрай рідко, – каже керівниця проєкту Людмила Сюзева. – Тому вирішили привернути увагу до цих місць і довести, що тут є багато цікавих і недосліджених локацій. Ми вже відкрили доступ до перших 5 безкоштовних авдіогідів маршрутів на платформі izi.TRAVEL. Це велосипедний, пішохідний і три автомаршрути. Особливо актуальними вони стали тепер, у карантин, коли люди все частіше вирушають у самостійні, а не групові мандрівки».

Особливість цих авдіогідів у тому, що вони пропрацьовані комплексно. Турист не тільки бачить маршрут на карті й дізнається про цікаві місця із розповіді авдіогіда, але й дістає навігаційні підказки, де можна покуштувати локальних страв, відпочити, переночувати. От, приміром, у рамках маршрутів можна скуштувати равликів, закарпатських сирів та вин, покататися на конях тощо.

Павло Худіш
Павло Худіш

Автори-розробники маршрутів – топові екскурсоводи краю, серед яких і викладачі-історики УжНУ.

Доцент кафедри археології, етнології та культурології Павло Худіш розповідає: «Ми працювали над розробкою маршрутів кілька місяців. Шукали матеріал, влаштовували робочі експедиції – творчою командою випробували всі маршрути на собі й допрацьовували їх. Зізнаюся, до розробки свого маршруту «Одна долина – багато культур» я був не в усіх його локаціях. Знав їх теоретично – з літератури та інтернету. Шукав інформацію про села, які пролягали моїм маршрутом, і відбирав найцікавіше, що стосується саме теми мультикультурності. Але коли побував там, усе сприйняв зовсім по-іншому, ніж у теорії. Все ж краще раз побачити, ніж сто разів почути».

Авдіогіди створені українською та англійською мовами.

Наразі доступні такі маршрути:

  • Автомобільний маршрут Павла Худіша «Одна долина – багато культур» знайомить із особливостями угорської, словацької, ромської та єврейської громад Закарпаття. Яскраві враження від цього маршруту подарують угорські сірі корови та «кордон посеред вулиці». Так, справді, якщо прихопити з собою біометричний паспорт, то пішки можна на годинку прогулятися до Словаччини.
  • Автомобільний маршрут Юрія Славіка «Родзинки Турянської долини» тим і привабливий, що показує найцікавіші місця тісно пов’язаної з Ужанською Турянської долини. Одні з таких – майже безлюдне село Лікіцари, славнозвісні оздоровчі чани та старовинний єврейський цвинтар.
  • Автомобільний маршрут Юрія Яновського «Містика гір та шепіт дерев’яних церков» покаже туристам унікальні дерев’яні та кам’яні церкви, а ще – закарпатські Віщанські піраміди.
  • Велосипедний маршрут Аліси Смирної «Від Сяну додому» допоможе доторкнутися до морського дна, бо ж мільйон років тому тут не росли дерева, а плавали риби. Є навіть доказ – відбиток тунця на камені. Маршрут Аліси приведе вас на стик кордонів трьох країн, до військових бункерів лінії Арпада, а ще – запросить до ековелосадиби, де гуляють гучні театралізовані весілля!
  • Пішохідний маршрут Владислава Товтина «Яворник: стежками легенд» дасть можливість торкнутися заповідних лісів, вдихнути свіжого гірського повітря й відчути велич Карпат. Якщо хочете сховатися від цивілізації та відчути єднання з природою – вам сюди. А доповнити враження можна ночівлею у гірському туристичному притулку.

Проєкт реалізує ГО «Щасливі діти» за підтримки Українського культурного фонду. Партнером проєкту є ГО «Асоціація фахівців туристичного супроводу Закарпаття» та управління туризму та курортів Закарпатської ОДА.

Закарпаття, якого ви не бачили. Презентували туристичні авдіогіди Ужанською долиноюНині команда працює над розробкою ще п’яти маршрутів, виготовленням сувенірної продукції та зйомками відеоролика-візитівки «Пізнай Ужанську долину». Другу половину маршрутів презентують влітку – коли саме, залежатиме від карантинних обмежень. Завершиться проєкт у вересні, авдіогіди ж залишаться у вільному доступі для всіх охочих назавжди.

Ксенія Шокіна,
фото авторки
Залишіть відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.