Сайт Медіацентру УжНУ
Підрозділ створений у липні 2013 року

Посол України в Австрії Василь Химинець зустрівся зі студентами УжНУ

0 46
У межах проєкту «Дипломатичний фронт» на факультеті історії та міжнародних відносин відбулася онлайн-зустріч із Надзвичайним і Повноважним Послом України в Австрії Василем Химинцем, який родом з Ужгородщини і в минулому працював в УжНУ.

Модерував подію професор Ігор Тодоров. У заході взяло участь понад 60 студентів, серед яких були представники й інших українських вишів, зокрема Черкаського та Сумського університетів.

Посол України в Австрії Василь Химинець зустрівся зі студентами УжНУДипломат розповів про діяльність Посольства України в Австрії у контексті протидії російській агресії. За його словами, внутрішньополітична ситуація в Австрії була певний час нестабільною. Це повʼязано з результатами парламентських виборів, які провели восени минулого року, і тривалим процесом формування нового уряду.

«Австрія – наш фактичний сусід, країна, яка має спільне історичне минуле з Україною. Цікавий географічний факт: відстань від Відня до українського кордону менша, ніж від Відня до деяких регіонів самої Австрії, наприклад до Фюрбергу. Це держава Центральної Європи, член Європейського Союзу. Її нейтралітет закріплений на рівні законодавства та Конституції. Тобто у разі воєнного конфлікту Австрія залишається нейтральною і не допускає розміщення на своїй території іноземних військових баз», – розповідає Василь Химинець.

Угода про нейтралітет була підписана ще в травні 1955 року між Австрією та Радянським Союзом. Її умовою було виведення радянських військ з території. Національне свято держава відзначає 26 жовтня. Саме цього дня останній іноземний солдат залишив її територію.

Через нейтральний статус Австрії надання військової допомоги Україні наразі не розглядається. Натомість країна активно підтримує нас на гуманітарному, економічному та політичному рівнях. Зусилля посольства й спрямовані на те, щоб Австрія продовжувала надавати гуманітарну та економічну допомогу Україні. У межах двосторонньої співпраці діють програми гуманітарного розмінування, а також підтримка через такі організації, як Карітас, Австрійський Червоний Хрест, Gipswerk.

За словами посла, на початку повномасштабного вторгнення австрійський уряд і народ започаткували акцію «Сусід у скруті». У її межах був створений фонд, на рахунки якого надходили пожертви від громадян. Особливо зворушливими були випадки, коли навіть діти або люди пенсійного віку переказували певні суми. У підсумку було зібрано близько 40 млн євро, які федеральний уряд подвоїв. До кампанії залучалися й публічні особистості.

Кошти використовували як для підтримки понад 110 тисяч українських біженців, так і для відбудови об’єктів в Україні, зокрема шкіл та лікарень. Скажімо, в Києві в лікарні «Охматдит» за 400 тисяч євро, які спрямував Австрійський Червоний Хрест, було відновлено дитячий кардіологічний центр.

Як розповідає пан Василь, Австрія нині переживає складні економічні часи, адже третій рік поспіль триває рецесія, відчувається високий бюджетний дефіцит. Попереду складні дебати щодо кошторису держави, ухвалення якого очікується в червні.

Попри це, посольство працює над залученням допомоги для України, зокрема у сфері захисту дітей. Ідеться про фінансування укриттів, облаштування дитячих лікарень, а також гуманітарне розмінування.

Недавно в Україну приїздили члени комітету із закордонних справ австрійського парламенту. Вони побували в Києві й Харкові, де стали свідками порушення Росією «великого перемир’я». У парламенті Австрії має відбутися пленарне засідання, під час якого планується ухвалити резолюцію на підтримку українських дітей. Документ вже пройшов комітетські слухання і має підтримку всіх фракцій.

«Важливою є робота посольства із земельними урядами для пояснення потреб і пошуку шляхів співпраці. У деяких випадках це легше, в інших – складніше, особливо зважаючи на нещодавно сформовані нові уряди в окремих землях», – підсумував Василь Химинець.

Зустріч завершилася цікавою дискусією. Студенти ставили запитання, які стосувалися роботи посольства та міжнародної ситуації загалом.

Тетяна Лесюк
Залишіть відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.