Сайт Медіацентру УжНУ
Підрозділ створений у липні 2013 року

Біологічний факультет УжНУ впроваджує проєкт адаптації до змін клімату через управління дощовими водами

Ужгород має всі шанси стати активним учасником формування нових підходів до життя в умовах нової кліматичної реальності

0 5

Біологічний факультет УжНУ впроваджує проєкт адаптації до змін клімату через управління дощовими водами

Ужгородський університет разом із польськими партнерами запускає інноваційний проєкт зі створення ефективних рішень для пом’якшення негативного впливу зміни клімату.

«Тропічні ночі», коли температура не опускається нижче 20°C , «хвилі тепла» та руйнівні зливи, що паралізують рух транспорту, – така реальність сучасних європейських міст. І Ужгород не виняток.

Зважаючи на ці проблеми, біологічний факультет УжНУ долучився до міжнародного проєкту «Водозберігаючі рішення для пом’якшення впливу зміни клімату» (WaterGarden). Проєкт реалізується в рамках програми Interreg NEXT Poland-Ukraine за фінансування ЄС та співфінансування країнами-учасницями програми. Участь в ньому беруть Ужгородський національний університет та Люблінський університет імені Марії Склодовської-Кюрі (UMCS). Загальний бюджет становить 462 344,00 євро, з яких 196 009,51 становить розмір гранту для УжНУ.

Оксана Станкевич-Волосянчук
Оксана Станкевич-Волосянчук

«Цей проєкт є єдиним на Закарпатті і, мабуть, одним з перших в Україні загалом. Зміни клімату не знають кордонів. Стихійні лиха, хвилі спеки та раптові зливи вже стали новою реальністю для європейських міст. Наш спільний проєкт не лише підвищить екологічну стійкість Ужгорода та Любліна, а й створить платформу для наукового, освітнього й громадського співробітництва, – підкреслює керівниця проекту Оксана Станкевич-Волосянчук. – Наша мета — не просто зменшити ризики кліматичних катастроф. Ми хочемо дати громадам практичні рішення, які кожен зможе впровадити вдома чи у своєму місті. А ще — надихнути через науку та освіту. Нині муніципалітети починають розробляти заходи щодо змін клімату, і наші рекомендації стануть їм у пригоді».

Метою проєкту є популяризація інноваційних рішень в українському та польському суспільстві та впровадження низки пілотних заходів з адаптації до зміни клімату, створення умов для транскордонного співробітництва та підготовки кадрів шляхом формування науково-освітніх центрів для адаптації до зміни клімату на базі Ботанічного саду Ужгородського національного університету та Університету Марії Кюрі-Склодовської у Любліні.

Ярослава Гасинець
Ярослава Гасинець

Деканеса біологічного факультету Ярослава Гасинець зазначає: «Міста повинні готуватися до кліматичних викликів вже. Проєкт WaterGarden допоможе запровадити природоорієнтовані рішення, які не лише зменшать ризики затоплень, а й сприятимуть адаптації міського середовища до аномальної спеки. Ми створюємо інструменти, які працюватимуть і на благо людей, і на збереження довкілля.  До проєкту залучено досить непогану територію, яка є «легенями міста». Це територія Ботанічного саду — нова, а саме лісовий масив навколо Ужгорода, і стара, яка має площу до 4 га. Також будуть задіяні маленькі локації по місту, зокрема й дворик біологічного факультету. Ключовим стануть напрацювання в межах навчальних дисциплін, щоб в майбутньому студенти могли втілити ці навички у своїй професійній діяльності. Усі результати нашого проєкту будуть презентовані не лише громадськості, а й органам місцевої влади».

На базі Ботанічного саду УжНУ буде створено освітньо-інформаційний центр з кліматичної адаптації та розроблена кліматична стежка, пройшовши якою й відвідавши різні інсталяції, відвідувачі розумітимуть роль природних компонентів урбосередовища у збереженні дощових вод.

Серед інноваційних рішень, які будуть апробовані, – «дощові канави» та «дощові сади». Це штучні поглиблення в рельєфі, засаджені вологолюбними багаторічними рослинами, які завдяки особливостям кореневої системи збирають і затримують дощову воду. Такі елементи не лише запобігають затопленням, а й створюють природні системи охолодження міста.

Тетяна Бутурлакіна
Тетяна Бутурлакіна

Проєкт передбачає створення комплексної системи моніторингу екологічних, метеорологічних і гідрологічних умов в Ужгороді. Буде впроваджено контроль якості повітря у різних частинах міста залежно від щільності транспортної мережі та ступеня озеленення. Особливо цікавою буде температурна мапа всієї площі міста, яка допоможе визначити найбільш критичні квартали.

Також ініціатива передбачає розробку освітніх програм для студентів з питань екологічної стійкості та кліматичних інновацій.

Менеджерка проєкту, директорка Центру кар’єри УжНУ доцентка Тетяна Бутурлакіна зазначила: «Наш проєкт структурований і передбачає декілька складових. Зокрема освітню, а саме залучення студентів і школярів. Також потужну дослідницько-експертну діяльність, яка передбачає низку заходів. Усі ці напрями взаємопов’язані та спрямовані на створення стійких міст і громад, здатних адаптуватися до викликів зміни клімату».

Кінцевим результатом проєкту  стане доступ муніципалітетів, урбаністів та домогосподарств в Україні й Польщі до практичних каталогів кращих природоорієнтованих рішень, спрямованих на ефективне управління дощовими водами в урбосередовищах. Ці матеріали допоможуть як великим містам, так і окремим домогосподарствам адаптувати свої простори до нових кліматичних умов.

Таким чином, Ужгород має всі шанси стати активним учасником формування нових підходів до життя в умовах нової кліматичної реальності.

Анастасія Лабик
Залишіть відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.