Сайт Медіацентру УжНУ
Підрозділ створений у липні 2013 року

Студенти-медійники під час практики відвідали Деренівку

Дізнавалися, як в УжНУ спостерігають за небом ц вирощують виноград

0 5
Студенти освітніх програм «Журналістика» і «Міжнародна журналістика» відвідали Навчально-наукову лабораторію космічних досліджень імені Мотрі Братійчук і Навчально-науковий виробничий центр «Деренівка» у межах літньої практики. Майбутні медійники дізнавалися, як популяризувати науку, які таємниці приховує лабораторія, що за проєкти тут реалізують сьогодні. Зібраний під час виїзду матеріал використають для підготовки власних публікацій, відеосюжетів для популяризації незвичних локацій.

Студенти-медійники під час практики відвідали ДеренівкуПоїздку організував Центр гуманітарно-виховної роботи, профорієнтації та працевлаштування УжНУ. Цього року вперше студенти-медійники проходять практику на його базі – створюють контент для інформаційних платформ університету. До Деренівки їздили практикуватися студенти ІІ і ІІІ курсів Віталіна Павленко, Аліна Турок, Микита Пацаловський, магістрант Нікіта Лісовець з керівницею практики від університету, доценткою Наталію Толочко.

В Навчально-науковій лабораторії космічних досліджень імені Мотрі Братійчук є три павільйони з телескопами — чотири великі професійні й кілька екскурсійних. Їх відвідують як студентські групи, так і учні під час сезонних екскурсій.

Як розповів старший науковий співробітник лабораторії Віктор Кудак, діяльність підрозділу — це не лише наука, а й місія, важлива в контексті війни. Сьогодні тут продовжують дослідження супутників, зокрема в інтересах національної безпеки, та співпрацюють із Центром космічних засобів у Києві.

Віктор Кудак
Віктор Кудак

Особливо цікавою для майбутніх журналістів стала розповідь про історію лабораторії. Вона сягає кінця 1950-х років — саме тоді, у період запуску першого штучного супутника, засновано перший на Закарпатті науковий осередок космічних досліджень. Він розвивався з невеликого студентського гуртка, ініційованого на той час викладачкою, а згодом професоркою Мотрею Братійчук. На честь дослідниці названо одну з вулиць Ужгорода, а Міжнародна астрономічна спілка найменувала її прізвищем одну з малих планет Сонячної системи – «Bratijchuk» (номер 3372). Історію створення лабораторії описав у розвідці «Астрономія на Закарпатті» науковець, педагог, кандидат фіз.-мат. наук Степан Ігнатович, а його донька — доцентка кафедри української літератури Олександра Ігнатович — завершила роботу, стала упорядницею та авторкою післямови.

Один із проєктів, над яким замислюються працівники лабораторії, – планетарій. Ініціативу популяризує керівник театру тіней і світла Данієль Фрідман. Він прагне поєднати візуальні шоу з науковими демонстраціями, щоб зробити астрономію цікавою для ширшої аудиторії. Колись планетарій уже працював на базі УжНУ завдяки європейському гранту, але припинив існування після його завершення. Нині команда шукає спонсорів, щоб відродити ідею.

Студенти-медійники під час практики відвідали Деренівку Окрім Навчально-наукової лабораторії космічних досліджень імені Мотрі Братійчук, студенти ознайомилися і з Навчально-науковим виробничим центром «Деренівка». Університетські виноградники – не просто частина аграрного напряму в УжНУ, а й популярна тема для досліджень. Вони дають змогу студентам побачити весь цикл виробництва вина – від лози до пляшки, дізнатися більше про традиції виноробства Закарпаття.

У Деренівці вирощують виноград, проходять практику студенти різних спеціальностей біологічного факультету, дізнаються про особливості догляду за культурою. Завідувач кафедри плодоовочівництва і виноградарства Віталій Симочко наголошує, що нині тут росте 5 основних сортів, обсяги реалізації не такі вже й великі, адже ініціатори більше зацікавлені в тому, щоб мати користь для освітнього процесу, практики, й могти провадити наукові дослідження.

Екскурсії до Деренівки зазвичай організовують наприкінці навчального року. Тут працюють справжні ентузіасти, які розвивають науку, роблять її доступною для студентів і всіх охочих.

Віталіна Павленко, студентка відділення журналістики УжНУ
Залишіть відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.