Сайт Медіацентру УжНУ
Підрозділ створений у липні 2013 року

День історика-американіста стане в Ужгороді традиційним

Програма відзначення заокеанського Дня подяки ужнівцями включила «розмову без краваток», мандрівку «Ужгород американський» та обід з обовʼязковими для свята стравами

0 597
Відкриття спеціалізації «Американістика» на бакалавраті з «Історії та археології» в Ужгородському університеті для багатьох стало несподіванкою. Дехто поставився до сенсаційного факту з недовірою, адже подібне дозволив собі хіба що український виш номер один – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Коли ж до навчання в Ужгороді приступили перші американісти, то голоси скептиків стихли.
Роман Офіцинський пояснює, що знімає скульптурка засновника американського поп-арту Андрія Ворголи

А через певний час студенти гідно представили перші наукові роботи й здобули симпатії учасників їх прилюдного захисту. До того ж здобувач ступеня доктора філософії Крістіан Папп обрав для дисертаційного дослідження маловідомі аспекти громадянської війни в США 1861–1865 років. Коли ж до ужгородських американістів звикли, вони креативно нагадали про себе.

З ініціативи кафедри історії України, що запровадила спеціалізацію, в Ужгороді започатковано відзначення Дня подяки (Thanksgiving Day), що уособив єднання поколінь у країнах Північної Америки, Карибського регіону й Африки (Ліберія). У США це державне свято має тривалу традицію й припадає на четвертий четвер листопада. Саме тоді у провідній державі сучасного світу стартує піднесений різдвяно-новорічний сезон.

Біля Свободки

До урочистостей долучилися студенти й аспіранти, що спеціалізуються на американістиці, та їхні наставники. У знаменний четвер вони провели вперше й День історика-американіста. Програма дійства включила «розмову без краваток» у приміщенні кафедри історії України, півторагодинну мандрівку містом під назвою «Ужгород американський», святковий обід з обовʼязковими в День подяки стравами.

У всіх акціях активну участь узяли студенти першого і другого курсів спеціалізації «Американістика», майбутні доктори філософії, викладачі. Після невимушеної розмови на кафедрі найкращі студенти отримали символічні подарунки – свіжі історико-краєзнавчі та мистецтвознавчі видання, що побачили світ завдяки меценату Роберту Бровді та туризмознавцю Федору Шандору.

Сервірування столу на День подяки

Відтак завідувач кафедри історії України професор Роман Офіцинський ознайомив шановне товариство з «Ужгородом американським». Торік текст цієї екскурсії зі світлинами оприлюднив онлайн-путівник «Varosh», що викликало значний інтерес і на сьогодні публікація має понад 13 тисяч переглядів. «Ужгород американський» увійшов також до навчального посібника «Екскурсії Ужгородом», появу якого прихильно зустріли шанувальники міста і краю.

Під час екскурсії наживо акцент зроблено на новітніх артефактах і знакових подіях, що тісно пов’язали Ужгород з американськими народами і державами. Зокрема, мовилося про унікальний випадок в історії України, коли першим губернатором Підкарпатської Русі (регіону в складі Чехословаччини) був громадянин США Григорій Жаткович.

Тішить, що допитливими екскурсантами стали й здобувачі ступеня доктора філософії зі спеціальності «Історія та археологія» першого року навчання на чолі з викладачем – доцентом Юрієм Данильцем.

Гарбузовий суп

Насамкінець професор Р. Офіцинський пригостив американістів святковим обідом. Його приготували у затишному сімейному ресторанчику «Сієста» в ужгородському середмісті. Його назва іспанською означає короткий пообідній відпочинок, що характерний для Латинської Америки. А кулінарними шедеврами почастували гостинні господарі Вікторія Цанинець і Володимир Шахайда, в котрого за плечима досвід праці шеф-кухарем у дорогих ресторанах і на американському континенті.

Зазвичай стравами в День подяки є фарширована індичка з журавлиновим соусом, картопляне пюре, овочеві салати й солодкий пиріг з гарбузовою начинкою. Наразі зроблено маленьку творчу корекцію, тож замість пирога на столі появилися смачний гарбузовий суп, а фаршировану птицю замінило вишукане індиче філе. Примітно, що гурманам цю новину власники ресторанчика сповістили на сторінці соціальної мережі Facebook, як відомо, американської за походженням й адмініструванням.

Смакували індичим філе з журавлиним соусом і картопляним пюре

На подячному обіді (воістину сімейному!) присутні неквапливо обмінювалися думками і враженнями на різні теми. Професор Роман Офіцинський, доцент Наталія Радченко, викладач Павло Худіш, аспірант Крістіан Папп спільно зі студентами намітили наступні інтелектуальні й розважальні акції впродовж поточного навчального року. Першокурсниця Ольга Гичка радила увагу приділити заходам із глибшого пізнання сучасної американської культури. Як наголосив другокурсник Володимир Філей: «Другий рік навчання навіть приємніший за перший. Повсякчас дізнаємося нове з несподіваних ракурсів. Американістика настільки цікава, що ми заглибилися в неї з головою».

До речі, Володимир, крім англійської, успішно опановує іспанську. А задля студій на американістиці в Ужгороді першокурсник Дмитро Магаляс полишив рідні Чернівці, де його рекомендували до зарахування в національний університет імені Юрія Федьковича.

За інформацією старшого лаборанта кафедри історії України Тетяни Попович

Залишіть відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.