Дискусії про актуальні проблеми та реформи: яким був дебатний турнір в УжНУ
Вісім команд, що змагалися, представляли факультети історії та міжнародних відносин, суспільних наук, юрфак та природничо-гуманітарний фаховий коледж
Організувала і провела дебати всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» та Ресурсний центр зі сталого розвитку УжНУ, зокрема його керівниця, доцентка кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій Ганна Мелеганич. 13 років поспіль, зокрема 8 років – за підтримки ВІ «Активна Громада» – вона збирає університетську та шкільну молодь для участі в дебатному турнірі. Цьогоріч у півфіналах і фіналі студенти висловлювалися про сприяння залученню молоді до політичного життя країни; запровадження освітніх реформ, що відповідають викликам цифрової епохи; забезпечення доступу молоді до якісних послуг із ментального здоров’я.
Дебатний турнір підтримали Департамент освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської ОДА і Управління у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради.
Модерувала захід Ганна Мелеганич, після відкриття надала слово проректорці Мирославі Лендьел, яка наголосила на традиційності дебатного турніру, його актуальності, зацікавленні студентів. Переможці попередніх років достойно представляли УжНУ на всеукраїнському рівні, та й бувало, що тут проводився такий етап. «Дебати – одна з родзинок нашого університету. Їх започаткувала Ганна Ігорівна, колись запропонувала провести за прикладом західних університетів. Перші дебати були дуже успішними, а переможці реалізувалися сповна, стали відомими людьми. Дебати сприяють розвитку демократії, навчають пошуку компромісу, вмінню поставити себе на місце іншого, радіти успіху іншого», – розповіла Мирослава Лендьел.
Начальниця департаменту освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської ОВА Мар’яна Марусинець наголосила на тому, що в дебатах не буде переможених, бо кожен здобуває тут цінний досвід і вже є переможцем завдяки своїй сміливості взяти участь: «Це дуже гарна інтелектуальна гра. Бажаю вам гарних думок. Ви – те покоління, яке синтезувало в собі кращі якості. Ми орієнтуємося на вас, віримо у вас, віримо в перемогу».
Від факультету історії та міжнародних відносин учасників вітав декан Віталій Андрейко, який також пригадав дебати попередніх років і побажав, щоб для майбутніх турнірів можна було обрати теми, що будуть пов’язані з позитивними змінами в нашій державі.
До складу журі цього року увійшли: начальниця відділу міжнародних зв’язків Оксана Свєженцева, доцентка кафедри теорії та історії держави і права Андріана Бадида, викладач юридичних дисциплін природничо-гуманітарного фахового коледжу Лариса Юричко, доцентка кафедри політології і державного управління факультету суспільних наук Надія Кічера, доцентка кафедри журналістики, медійниця Наталія Толочко, журналістка видання «Varosh» Галина Гичка.
За правилами британських дебатів учасників розподілили на Уряд та Опозицію, кожному присвоїли певну роль: прем’єр-міністра та його заступника, лідера опозиції та його заступника, члена та секретаря Уряду і члена та секретаря Опозиції. Час на виступи був обмежений 5 хвилинами. Учасники висловлювалися перехресно: по 1 з Уряду та з Опозиції. Під час виступу опоненти могли ставити запитання тривалістю не більше 15 секунд. На першій і останній хвилинах промови не дозволяли запитань. За також схемою провели півфінали для всіх команд (по 4 в кожній), а після підрахунку балів – і фінал.
Журі оцінювало учасників за такими критеріями, як риторичні здібності, командна гра, знання теми, дотримання формату дебатів. Максимальний підсумковий бал – 18. Кожен із суддів індивідуально виводив результати, а згодом усі бали підсумували і в такий спосіб обрали переможців.
Члени журі відгукувалися про кожен етап і висловлювали рекомендації дебатерам. Зокрема, відзначали вміння молоді грамотно висловлюватися, толерантно відповідати на питання опонента, відстоювати власну позицію, дотримуватися правил тощо. Утім були й недоліки, як повтор тез в учасників однієї команди, подеколи заслабка аргументація, обмежена кількість прикладів, часткова поверховість та ін. Позитивно, що учасники прислухалися до порад, і кожен наступний раунд ставав цікавішим за попередній.
Справжня дискусія тривала в фіналі, де дебатували про забезпечення доступу молоді до якісних послуг із ментального здоров’я. Представники уряду відстоювали необхідність участі держави у цьому процесі, розвиткові програм, зокрема на шкільному рівні та ін. Опоненти доводили, що участі держави недостатньо, найважливішим є компетентність фахівців, адже поганий психолог і психотерапевт може зашкодити, або ж формальний підхід до організації послуг не сприятиме вирішенню проблеми тощо.
Відтак за результатами півфіналів і фіналу найкраще проявили себе 4 команди. На 3 місці опинилися Злата Заяць та Анастасія Кохтич із команди «Дебатери Правосуддя» (145 балів). Однакова кількість балів у двох команд змусила розділити 2 місце між «Актуальною думкою» (Катерина Буришин та Юлія Костяк) і «Фемідою» (Крістіна Ярема, Богдана Далекорій). Перемогли в дебатах «Агенти впливу» у складі Ольги Вішован та Вікторії Рекіти з результатом 153 бали. Тепер вони готуватимуться до національних дебатів із політичних реформ.
Призи учасникам і переможцям вручили начальниця управління у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради Алла Чернобук, головна спеціалістка відділу молодіжної політики департаменту освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської ОВА Марія Юріна та керівниця Ресурсного центру зі сталого розвитку, доцентка кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій Ганна Мелеганич.
Наприкінці учасники і журі зробили фото на згадку про дебатний турнір, що формує в молоді демократичні цінності спонукає її проявляти громадянську позицію, ухвалювати раціональні рішення та культурно, толерантно, з честю й гідністю відстоювати власну думку.
Фото Олександри Артюхіної