Сайт Медіацентру УжНУ
Підрозділ створений у липні 2013 року

Історики УжНУ взяли участь у роботі трьох міжнародних конференцій за кордоном

Упродовж наукових форумів дослідники з Ужгорода мали нагоду налагодити нові контакти зі вченими Канади, США, Франції, Великобританії, Чехії, Сербії, та ін. держав

0 272
Осінь 2021 р., незважаючи на протиепідемічні заходи, для науковців-істориків з факультету історії та міжнародних відносин (ФІМВ) виявилася досить насиченою й плідною на закордонні заходи.
Прага, 23 вересня 2021 р.
Прага, 23 вересня 2021 р.

Історики УжНУ взяли участь у роботі трьох міжнародних конференцій за кордоном

23 та 24 вересня 2021 р. Інститут історії Академії наук Чеської Республіки, спільно з Національним архівом, філософським факультетом Південночеського університету в м. Чеські Будейовиці провели в Празі міжнародну конференцію «Криза і держава. На прикладі Чехословаччини у міжвоєнний період» (Krize a stát. Na příkladu Československa v meziválečném období). Від УжНУ на науковому форумі було оприлюднено 8 доповідей (з них 5 дистанційно – через ZOOM). Заступник декана з наукової роботи, завідувач кафедри модерної історії України та зарубіжних країн Ігор Шніцер виступив з доповіддю «Теорія «чехословакізму» як фактор дестабілізації чесько-словацьких відносин у міжвоєнній Чехословаччині)». Головний редактор «Наукового вісника Ужгородського університету. Серія: історія» доцент Юрій Данилець говорив про «Позицію держави щодо релігійних конфліктів на Підкарпатській Русі в 1920 роках (на документах Національного архіву в Празі)».

Доцент Віктор Кічера ознайомив присутніх зі своїм дослідженням «Церква і ЧСР: від кризи до Модуса вівенді (на прикладі греко-католиків Підкарпатської Русі)».

Прага, 15 жовтня 2021 р.
Прага, 15 жовтня 2021 р.

Історики УжНУ взяли участь у роботі трьох міжнародних конференцій за кордономНе менш цікавими були доповіді молодшої ланки ужгородських істориків. Нещодавно захищений доктор філософії за спеціальністю «Історія та археологія» (PhD) (науковий керівник доц. Ю. Данилець), головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини та музеїв департаменту культури, національностей та релігій Закарпатської обласної державної адміністрації Костянтин Куцов виступив на тему «Вплив економічної кризи в Чехословацькій Республіці 1932-1933 рр. на діяльність Карпато-українських студентських товариств».

Аспіранти кафедри модерної історії України та зарубіжних країн доповідали на теми: «Прем’єр-міністр Угорщини граф Пал Телекі про діяльність соціал-демократичної партії Словаччини (Слідами одного документа)» (Михайло Місюк, директор Державного архіву Закарпатської області), «Соціально-побутові умови проживання чехословацьких військових на території Підкарпатської Русі 1919-1925 рр.» (Тетяна Попович).

Аспірант кафедри археології, етнології та культурології Євгеній Лутак мав доповідь про «Чехословацького політика Мілана Годжу і православну церкву на Підкарпатській Русі» та «Словацько-угорська історіографічна дискусія про «Малу війну» 1939 року (Мирослав Ігнатоля).

Наступний науковий форум відбувся знову ж таки в Празі за організації всіх вищеназваних установ. 14–15 жовтня 2021 р. в приміщенні Національного архіву працювала міжнародна конференція «Ліві радикали в Центральній Європі та їх розвиток від кінця Першої світової війни до 1933 року» (Radikální levice ve střední Evropě a její vývoj od konce první světové války do roku 1933). У роботі конференції взяло участь 6 представників УжНУ.

Доц. Юрій Данилець говорив про «Церкву та парламентські вибори на Підкарпатській Русі 16 березня 1924 р.», а доц. Віктор Кічера мав доповідь «Комуністичний популізм та Греко-Католицька Церква на Підкарпатській Русі у 20-х роках. ХХ ст.». Спільна доповідь доц. Ю. Данильця та студентки-культурологині Вероніки Булат була присвячена «Більшовицькій та комуністичній тематиці на сторінках церковної періодичної преси на Підкарпатській Русі у 1920-1930 рр.». Професор Василь Міщанин ознайомив присутніх з темою «Іван Туряниця: чехословацький комуніст, «архітектор возз’єднання» з Україною та радянський партфункціонер». Костянтин Куцов доповів про «З’їзд прогресивного студентства в Ужгороді (25 серпня 1935 р.) як прояв лівих настроїв учнівської молоді Підкарпатської Русі)», а Михайло Місюк інформував учасників форуму про «Історію КПЧ у фондах ГАЗО».

Юрій Данилець (Белград, 25 листопада 2021 р.)
Юрій Данилець (Белград, 25 листопада 2021 р.)

На обох конференціях тематика ужгородських істориків викликала жвавий інтерес, а їхні доповіді будуть надруковані в колективній монографії, а також науковому журналі Національного архіву в Празі – «Paginae historiae». За активну участь в організації другої конференції доцент Ю. Данилець отримав подяку від керівництва Національного архіву.

Черговим науковим форумом, що зібрав учених з усього світу, стала міжнародна наукова конференція «Зв’язок часів: підсумки та перспективи» (Белград – Сремські-Карловці, Сербія, 23–25 листопада 2021 р.). Науковий захід був присвячений 100-річчю російської церковної еміграції, яка виникла внаслідок більшовицького перевороту. З науковою доповіддю «РПЦЗ та православ’я на Підкарпатській Русі у 1920-х рр.» від ФІМВ присутніх ознайомив доц. Ю. Данилець. Виступ був побудований на документах сербських, українських та чеських архівів і викликав бурхливу дискусію. Дослідник з Ужгорода дістав нагоду налагодити нові контакти зі вченими Канади, США, Сербії, Франції, Великобританії та ін. держав. Намічено плани щодо дослідницької співпраці в рамках наукових обмінів з філософським факультетом Белградського університету.

Євгеній Лутак,
аспірант кафедри археології, етнології та культурології
Залишіть відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.