Сайт Медіацентру УжНУ
Підрозділ створений у липні 2013 року

Історики УжНУ зблизька знайомилися з Хрестовоздвиженським кафедральним собором Ужгорода

0 345

Історики УжНУ зблизька знайомилися з Хрестовоздвиженським кафедральним собором Ужгорода

Нещодавно студенти IV курсу факультету історії та міжнародних відносин відвідали з екскурсією Хрестовоздвиженський кафедральний собор – один із найбільш відомих і цінних з історичного погляду християнських храмів Ужгорода.

Історики УжНУ зблизька знайомилися з Хрестовоздвиженським кафедральним собором УжгородаМандрівка цією пам’яткою архітектури відбулася з ініціативи старшої викладачки кафедри Античності, Середньовіччя та історії України домодерної доби Ужгородського університету Вікторії Кузьми у межах дисципліни «Історія релігієзнавства». Така ініціатива сприяє розвитку міждисциплінарного підходу, поєднуючи знання з історії, релігієзнавства, мистецтвознавства та архітектури.

При підході до храму студентів гостинно зустрів отець Іван Тидір, познайомивши з екскурсоводом Василем Поповичем – піддияконом і вчителем у ліцеї «Теобенд». Гід докладно розповів про особливості іконопису та розпису стін і стелі собору. Іконопис, за його словами, вирізняється особливою витонченістю й дотриманням канонів візантійської традиції. Над розписами працювали такі видатні майстри, як монах Тадей Спалинський, який виконав оформлення іконостасу, відомий закарпатський художник Йосип Бокшай, а також Фердинанд Видра, котрий розписав вівтарну частину.

Історики УжНУ зблизька знайомилися з Хрестовоздвиженським кафедральним собором УжгородаОсобливе враження на студентів справило відвідування крипти собору – місця вічного спочинку багатьох єпископів та інших видатних діячів Церкви, зокрема тут покояться й мощі Теодора Ромжі.

Історики УжНУ зблизька знайомилися з Хрестовоздвиженським кафедральним собором УжгородаВасиль Попович розповів про багату історію собору, який веде свій початок з XVII століття. З ініціативи угорського магната Яноша Другета у 1640 році сюди було перенесено єзуїтську колегію з Гуменного. У XVIII столітті після пожежі католицької церкви у замку єзуїти розширили храм і перетворили його на кафедральний собор. Значні зміни було внесено за проєктом відомого архітектора Франца Антона Гіллебрандта, що надало будівлі рис барокового стилю.

Студенти оглянули величний іконостас, який датується 1779 роком. Елементи його декору відповідають художнім тенденціям Терезіанського стилю, поєднуючи впливи рококо та класицизму. Особливу увагу привернули бічні вівтарі центральних каплиць – єдині елементи, що збереглися з періоду належності храму ордену єзуїтів. На правому вівтарі встановлено образи «Коронація Марії» та «Богородиця з Дитям та предстоячим учнем» роботи Йосипа Бокшая.

Цікавим елементом архітектурного ансамблю собору є унікальний сонячний годинник на площі Часу, створений за давньою традицією.

Під час екскурсії студенти також відвідали ліцей «Теобенд», розташований на території собору, де навчання відбувається за проєктом «Інтелект України» з акцентом на християнських етиці та цінностях.

Екскурсія стала важливим етапом навчального процесу, дозволивши студентам-історикам на практиці ознайомитися з архітектурною та духовною спадщиною Ужгорода. Собор є не лише релігійним центром, а й важливою культурною пам’яткою, що відображає розвиток релігійних поглядів і взаємодію різних конфесій у регіоні.

За інформацією студентки факультету історії та МВ Надії Роуканич
Залишіть відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.