Конференція «Українці Румунії – історія, сучасність та перспективи» стала одним зі складників програми Дня української мови, який відзначають у Румунії на високому державному рівні

8–10 листопада в Бухаресті відбулася Міжнародна наукова конференція «Українці Румунії – історія, сучасність та перспективи» як один із складників програми Дня української мови, який відзначають у Румунії на високому державному рівні. У цьому мали нагоду переконатися науковці філологічного факультету: завідувачка кафедри української літератури професорка Валентина Барчан, доцентки кафедри української літератури Евеліна Балла та Оксана Тиховська, доцентка кафедри журналістики Олеся Барчан та аспірантки кафедри української літератури Мар’яна Вотьканич й Ірина Бура.
Делегація УжНУ в Румунії

Організатор заходу – Союз українців Румунії, який очолює депутат парламенту держави Микола-Мирослав Петрецький. Саме за його сприяння українці Румунії, третя за кількістю нацменшина країни, вдруге відзначають офіційне свято рідної мови 9-го листопада.

Науковиці філологічного факультету УжНУ успішно презентували свої наукові здобутки на міжнародному форумі в БухарестіУчасників конференції вітали голова Союзу українців Румунії Микола-Мирослав Петрецький, посол України в Румунії Олександр Баньков, державний секретар МЗС Румунії Віктор Мікула, професор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Володимир Антофійчук, голова української секції ВСРР Василь Каптару, заступник голови СУР, письменник Михайло Трайста, голова Клузької філії СУР, професор Іван Гербіл, голова Марамороської філії СУР Мирослав Петрецький, генеральний секретар СУР Люба Ірина Горват та ін.

Науковиці філологічного факультету УжНУ успішно презентували свої наукові здобутки на міжнародному форумі в БухарестіЗахід продовжився науковими доповідями й дискусіями, які тривали 2 дні. Тематика охоплювала різноманітні проблеми розвитку міжкультурних, міжнаціональних, історичних взаємин українців та румунів у сфері літератури, публіцистики, етнографії, освіти українців Румунії.

На секційних засіданнях виступили вчені з низки навчальних закладів Ужгорода, Києва, Львова, Івано-Франківська, Чернівців, Ізмаїла, Кривого Рогу, Чернігова. Їхні доповіді були присвячені актуальним питанням історичного буття українського етносу, розвитку його культури, мови, літератури, мовознавства, літературознавства, журналістики, книговидання тощо.

Науковиці філологічного факультету УжНУ успішно презентували свої наукові здобутки на міжнародному форумі в БухарестіПісля наукового спілкування учасники конференції мали нагоду відвідати чудовий концерт, присвячений Дню української мови в Румунії. Артисти (хор Православної української церкви з Сігету «Мармацієй» Мараморського повіту, вокально-інструментальний гурт «Тріо Грінь» з Тіміського повіту, студентський хор Клузької філії СУР, танцювальний ансамбль «Червона Калина» з Негостини Сучавського повіту, змішаний хор «Ронянські голоси» та «Голос Полонини» Мараморського повіту, вокальний чоловічий гурт «Голос Полонини» з Русь-Полян, фанфара «Буковинські квіти» з Киндештях, танцювальний гурт «Весна» та соліст Василь Скутелніку з Ботошанського повіту, хор «Голос українців» з Караш-Северіну, вокально-інструментальний гурт «Червона Калина» з Мараморського повіту, вокальний гурт «Лілея» з Арадського повіту, вокальний гурт «Тисяночка» з Буштино Тячівського району та Український академічний фольклорно-етнографічний ансамбль «Калина» з Києва) подарували глядачам незабутні емоції та продемонстрували високий професійний рівень.

З Олександром Баньковим - послом України в Румунії
З Олександром Баньковим – послом України в Румунії

Науковиці філологічного факультету УжНУ успішно презентували свої наукові здобутки на міжнародному форумі в БухарестіРумунія активно підтримує українську громаду. Так в м. Сігеті діє український ліцей ім. Т.Г. Шевченка, українська мова й література викладається в школах регіонів компактного проживання українців. Україністику вивчають в університетах Бухареста, Сучави, Клуж-Напоки. Союз українців Румунії регулярно видає художні, наукові та науково-популярні книги для та про українців Румунії. Презентація книг румунських та українських авторів також відбулася в рамках запланованих заходів. Учасники конференції отримали збірники матеріалів минулорічної конференції, де опубліковані статті й учених філологічного факультету нашого університету.

Науковиці філологічного факультету УжНУ успішно презентували свої наукові здобутки на міжнародному форумі в БухарестіОкремою гордістю українців Румунії є видання щомісячної періодичної преси, яка, до слова, вражає високою поліграфічною якістю. Газети «Вільне слово», «Український вісник», журнали «Наш голос» та дитячий «Дзвоник» українською мовою, газета «Український кур’єр» та журнал «Відлуння» румунською мовою презентують культурно-просвітницький рух української спільноти Румунії, відображають непереможне бажання зберегти свою самобутність, мову, звичаї, культуру. До того ж Всесвітня служба Радіо Румунії має Українську редакцію, представники якої також взяли участь у конференції (очільник редакції Василь Каптара та кореспондент Христина Штрібець). Медіа активно популяризує українську мову, культуру, виконує просвітницьку місію. Діяльність Союзу українців Румунії в цих аспектах особливо визначальна.

Ужгородські науковці особливо вдячні заступнику голови СУР, відомому письменнику, публіцисту, журналісту, активному громадському діячеві Михайлу Трайсті за високу організацію заходу, теплий прийом, плідну співпрацю та незабутні враження!

Інформацію підготувала доцентка кафедри журналістики Олеся Барчан