Освітній конфлікт з Угорщиною: Рада ухвалила зміни, про які просила «Венеціанка»
В Євросоюзі раніше наголошували, що вважають обов’язковою умовою відповідність нового закону конвенціям Ради Європи, учасником яких є українська сторона.
В ухваленому законі містяться положення, які вносять зміни до закону про освіту, який викликав кризу у відносинах між Україною та Угорщиною:
у пункті 3 розділу XII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про освіту” (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 38-39, ст. 380):
а) підпункт 18 після слів та цифр “до 1 вересня 2018 року” доповнити словами та цифрами “мовою відповідного корінного народу чи відповідної національної меншини України (крім осіб, визначених підпунктом 19 цього пункту)”;
б) доповнити підпунктом 19 такого змісту:
“19) особи, які належать до національних меншин України, мови яких є офіційними мовами Європейського Союзу, і розпочали здобуття загальної середньої освіти до 1 вересня 2018 року мовою відповідної національної меншини, до 1 вересня 2023 року продовжують здобувати таку освіту відповідно до правил, які існували до набрання чинності цим Законом, з поступовим збільшенням кількості навчальних предметів, що вивчаються українською мовою”.
Напередодні ініціатор законопроекту депутат Микола Княжицький на засіданні комітету гарантував збереження рекомендованих “Венеціанкою” правок у законі.
Нагадаємо, минулого року голова МЗС Угорщини Петер Сійярто розкритикував мовний закон, заявивши, що він є частиною антиугорської кампанії в Україні. Сійярто пообіцяв не знімати “блокаду” євроінтеграційних прагнень України.
Документ регулює застосування української в усіх сферах суспільного життя на всій території України. Його дія не поширюється на сферу приватного спілкування та релігійні обряди.
Як відомо, Угорщина також незадоволена ухваленим законом про освіту і звинуватила Україну в недотриманні прав меншин та оголосила про блокаду європейських та євроатлантичних прагнень України.