Сайт Медіацентру УжНУ
Підрозділ створений у липні 2013 року

Професор Сергій Федака презентував перший том своєї «Історії України»

У стартовій з планованого двадцятитомника книжці науковець УжНУ розглядає три епохи: палеоліт, мезоліт та неоліт на території сучасної України

0 99
Двадцятитомне видання «Історія України» готує до друку професор УжНУ, історик Сергій Федака. Перший том – «Кам’яний вік» – науковець днями презентував у Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка.
Сергій Федака
Сергій Федака

Книга торкається найдовшого історичного періоду – від перших стоянок найдавніших людей, архантропів, доби палеоліту аж до епохи неоліту – заключного періоду кам’яної доби.

Професор Федака каже, що Україна – одна з найбагатших держав принаймні Європи щодо пам’яток-стоянок кам’яного віку: їх налічується близько 3000. Тож у першому томі огляд тих стоянок починає із закарпатського Королева, «бо так доля розпорядилася, що просування найдавніших людей на терени майбутньої України відбувалося із Закарпаття – найдавніша відома на сьогодні стоянка розташована саме тут, їй близько одного мільйона років».

Науковець розглядає три епохи: палеоліт, мезоліт та неоліт. Докладно говорить про те, як розселювалися архантропи, неандертальці та кроманьйонці, яким був їхній побут, знаряддя та спосіб життя.

«Щоб воно легше сприймалося і не було абсолютно сухим академічним викладом, у цій книжці 52 розділи, що чисто випадково збіглося з кількістю тижнів у році та кількістю розділів у Євангелії. Кожен із них має епіграф із сучасної поезії української. Коли я став добирати ці епіграфи, сам здивувався, наскільки детально і ґрунтовно наші поети вникали в обставини того періоду. Виявилося, що майже до кожної теми є щось сказане поетами.

Сподіваюся, це додало книжці дещо більшої жвавості. Хоча основне завдання, яке я ставив, – насичити видання максимально фактажем, подати академічні сучасні погляди на ті чи ті реалії кам’яного віку. Тому тут багато посилань не тільки на паперові, а й на найновіші інтернет-публікації», – коментує Сергій Федака.

Зі слів професора, тепер працює над наступними томами й уже до кінця навчального семестру планує видати ще три. Другий том буде стосуватися бронзової доби, третій – скіфо-сарматського періоду, а четвертий торкнеться часів від великого переселення народів до утворення Руської держави.

«Щоб окреслити певну завершеність та окремішність цих перших чотирьох томів, я назвав цю частину «Серія 1: Долітописна історія». До кінця цього навчального року планую, що вийдуть чотири перші томи, а далі візьмуся за літописну добу й середньовіччя. Продовжуватиме автор і далі, бо є амбітна мета довести розповідь до наших днів і створити такий синтез», – обіцяє професор.

Видання можна буде придбати у книгарнях міста.

Медіацентр УжНУ

Залишіть відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.