Сайт Медіацентру УжНУ
Підрозділ створений у липні 2013 року

Письменник за прилавком Сергій Федака презентував завершальні книги свого 16-томного проєкту

Подібну масштабну наукову працю, крім 10-томника Михайла Грушевського, ніхто з українських істориків досі не писав

0 46

Письменник за прилавком Сергій Федака презентував завершальні книги свого 16-томного проєкту

Другий тиждень акції «Письменник за прилавком» розпочав професор УжНУ Сергій Федака. За прилавком «Кобзаря» історик презентував останні 3 частини свого проєкту «Історія України» у 16 томах, а саме: 14 том «Атомна доба» (1956–1986), 15 том «Унезалежнення» (1986–1996) та 16 том «Розбудова держави» (1996–2024). Працював над серією майже 5 років.

У 14-му томі йдеться про період, коли в основі економіки всього світу лежала атомна енергетика, тому й відповідна назва. Крім випробовувань атомної бомби СРСР у 1954 р., де були задіяні українські солдати, початку Холодної війни і втягнення до неї України, розбудови атомних електростанцій, каскаду 6 штучних морів на Дніпрі, зведення «хрущовок», автор детально розповідає про перипетії всередині української влади, номенклатури, розвиток дисидентського руху, відродження українського національно-визвольного руху, арешти 1965, 1972 рр. та ін. Саме тому на обкладинці книги зображена монета з портретом В. Стуса.

Письменник за прилавком Сергій Федака презентував завершальні книги свого 16-томного проєкту15 том «Уназалежнення» починається 1986 роком, коли Чорнобильська катастрофа стала ще одним поштовхом до дальшої національно-державницької боротьби. Книга розповідає про її історію, коли виходять з ув’язнення дисиденти, створюють різні опозиційні структури, масові організації, які врешті переростають у Народний рух України; події серпня 1991, зокрема погодинно розписане 24 серпня 1991 року, коли в Україні проголосили незалежність; підготовку референдуму, перші президентські вибори; міжнародне визнання України; реформи Л. Кравчука; протистояння Л. Кравчука і Л. Кучми; президентство Л. Кучми. Завершується том  детальним розглядом процесу прийняття Конституції і запровадженням гривні.

Письменник за прилавком Сергій Федака презентував завершальні книги свого 16-томного проєкту16 том «Розбудова держави» (1996–2024) дає характеристики 5 останніх президентів, їхні політичні портрети, здобутки, невдачі, детально розписані Помаранчева революція та Революція Гідності. Третина книги присвячена сучасній російсько-українській війні. Завершується том перспективами України, як вони бачаться на 2024 рік.

Зауважимо, що у всіх томах містяться параграфи, присвячені Закарпаттю.

Сергій Федака збирав матеріали, що лягли в основу цього проєкту, 40 років. Каже, писалося всупереч: спочатку локдаун, потім – війна. Та й психологічно над деякими томами, зокрема, де йшлося про Голодомор, Другу світову, було складно працювати. Нині ділиться: «Я відчуваю радість і полегшення, що проєкт вдався. Задоволений, що вся наша історія – від появи перших людей у нас у с. Королеві й до сучасної російсько-української війни – тепер зібрана докупи. Значить, не загубиться і не забудеться».

Кожен том серії має 50 параграфів, кожен із яких починається тим чи тим віршованим епіграфом. Автор каже, зі здивуванням відкрив для себе, наскільки багатою є українська історична лірика.

Працюючи над проєктом, Сергій Дмитрович керувався методологічними принципами І. Франка: детальний виклад подій і їхнє подання у причиново-наслідковому зв’язку. Тішиться, що читачі оцінили цей підхід, зокрема надзвичайну детальність праці.

Цікавий факт: подібну масштабну наукову працю, крім свого часу 10-томної «Історії України-Руси» М. Грушевського, ніхто з українських істориків досі не писав. Тож Закарпаття має ким і чим пишатися.

Письменник за прилавком Сергій Федака презентував завершальні книги свого 16-томного проєктуУ планах Сергія Федаки видати окремим томом історію Закарпаття, що стане найбільш детальною і цілісною розвідкою про наш край, а також щоденникову ліричну збірку. А ще дуже хоче написати 17 том «Історії України», присвячений перемозі України, відбудові, євроінтеграційним процесам, вступу до НАТО тощо.

Щодо сьогодення, то Сергій Дмитрович каже, що Україна у точці біфуркації. «Вже зрозуміло, що перемога не буде здобута лише воєнним шляхом, вона буде мати воєнно-дипломатичний характер. Я вірю, що завдяки нашим воїнам, майстерності наших дипломатів і наших західних партнерів, зокрема з боку Америки, вдасться вийти на мирну угоду, яка буде прийнятна для України. Головне – виведення російських військ з України. Це можливо, якщо США та Європа проявлять свою жорстку позицію. Вони мають важелі впливу на росію. Хай там як, я вірю, що Україна виграє цю війну. росія розпадеться. Просто це не буде так швидко, як би нам хотілося». Професор зауважує, що українці за останні роки дуже змінилися, стали більш зрілими. Попри страшенну втому все-таки маємо певний суспільний консенсус. Тож це вселяє надію, що пройдемо це випробування гідно до кінця.

Письменник за прилавком Сергій Федака презентував завершальні книги свого 16-томного проєктуПід час зустрічі гості презентації могли поспілкуватися з професором, а відтак придбати презентовані томи з підписом автора.

Галина Кришінець
Залишіть відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.