На філфаку спілкувалися з науковцем – знавцем семи мов – із Чеської Республіки

Закордонний гість завітав на запрошення доцента кафедри словацької філології Юлії Юсип-Якимович

На філфаку спілкувалися з науковцем – знавцем семи мов – із Чеської Республіки
Днями на філологічному факультеті відбулася зустріч студентів-богемістів з гостем із Чеської Республіки Міхалом Вашичеком. Молодий науковець завітав на запрошення доцента кафедри словацької філології Юлії Юсип-Якимович.
На філфаку спілкувалися з науковцем – знавцем семи мов – із Чеської Республіки

Пан Міхал Вашичек – доктор філософії, старший науковий співробітник відділу лексикології та лексикографії Слов’янського інституту Чеської академії наук. Сфера його наукових інтересів у філології – діалектологія. Минулого літа він успішно захистив дисертацію на тему «Динаміка південноукраїнських говорів». Познайомившись із Юлією Василівною, він радо прийняв її запрошення відвідати український прикордонний виш.

Під час перебування в Ужгороді пан Міхал за сприяння керівництва університету проживає в гуртожитку УжНУ. Приємно здивований інтересом до чеської мови в Україні, а розмовляє, до слова, українською – її опанував на розмовному рівні самотужки для того, аби мати змогу збирати діалектологічний матеріал на теренах Закарпатської області.

На філфаку спілкувалися з науковцем – знавцем семи мов – із Чеської Республіки

Під час зустрічі зі студентами пан Міхал розповів про свою роботу, життя в Чехії, українська молодь, своєю чергою, могла ставити будь-які питання, що цікавили. Приємні враження залишилися в усіх. Крім того, гість обмінявся з українськими колегами подарунками – науковою літературою.

На філфаку спілкувалися з науковцем – знавцем семи мов – із Чеської Республіки

Студентка 3-го курсу чеського відділення Юлія Паращак розповіла: «Зустріч дуже зацікавила. Мова кожного народу базується на народній живій основі, тому діалектологічні матеріали є цінними для лінгвістів-дослідників, викладачів вишів, студентів, учителів і всіх, хто цікавиться сучасним етапом та історією розвитку рідної мови. Мені дуже приємно, що ми мали змогу познайомилася з паном Вашичеком, який не тільки цікавиться діалектною стихією Закарпаття, порівнюючи її сучасний стан із записами майже столітньої давності, а й з’ясовує особливості українських наріч і говорів загалом, визначає зв’язок між ними та іншими слов’янськими мовами».

За час перебування в Ужгороді чеський дослідник зустрівся з деканом факультету Галиною Шумицькою, заступником декана, доцентом кафедри журналістики Василем Шарканем, завідувачами кафедр української мови та української літератури – професорами Іваном Сабадошем та Валентиною Барчан, діалектологом, доцентом кафедри української мови Ольгою Пискач, іншими науковцями факультету. Говорили про напрацювання у сфері діалектології, нинішні успіхи й найближчі плани, зокрема й про укладення угоди про співпрацю між філфаком УжНУ та чеською науковою установою.

На філфаку спілкувалися з науковцем – знавцем семи мов – із Чеської Республіки

Галина Шумицька подарувала пану Міхалу факультетську документальну кінопродукцію про засновника діалектологічної школи в Ужгородському університеті Йосипа Дзенделівського та сучасного дослідника історії української мови, випускника філфаку Василя Німчука.

На прохання декана філфаку чеського науковця люб’язно прийняли в Науковій бібліотеці УжНУ, надавши можливість користування фондами відділу карпатики, інших відділів. Пан Міхал з інтересом оглянув і кімнату-музей Олени Рудловчак.

Експедиція Міхала Вашичека в Україну триватиме до кінця тижня. Знавець семи слов’янських мов (чеської, словацької, сербської, польської, російської, української, болгарської) запевняє: дуже задоволений прийомом, має наукові інтереси в Україні, тому приїжджатиме сюди ще не раз.

Антоніна Чундак,
фото Віталія Завадяка