Студентів філфаку закликали до активного вияву громадянської позиції у мовному питанні
Активістка «Руху захисту української мови» Ірина Гармасій закликала підтримати електронну петицію щодо законопроекту про державну мову
Представив гостю ужнівцям доцент кафедри журналістики Володимир Тарасюк. Відтак Ірина Михайлівна зауважила, що зустріч є дуже важливою – вона продиктована вимогою часу. А колектив філологічного факультету об’єднує саме тих людей, які зможуть понести ідею громадянської свідомості в мовному питанні в маси.
Промовиця розпочала зі знайомства аудиторії з історією створення «Руху захисту української мови», його першими акціями. Наголосила, що мета цього об’єднання – піднести функціонування української мови в суспільстві на новий рівень, зберегти її ідентичність.
А нині маємо нагоду долучитися до надважливих процесів у країні – утвердження мовного закону як одного з основних для держави. Завдяки електронним технологіям у наш час зробити це можна, не докладаючи надзусиль. Витративши якихось 5 хвилин власного часу, маємо змогу внести свою лепту в активізацію уваги можновладців до питання майбутнього української мови в Україні.
Пані Ірина нагадала, що нині маємо цілих три зареєстровані законопроекти, що покликані регулювати статус української мови в державі. А завдяки системі електронних петицій у громадськості є змога бути почутою Верховною Радою, котра зобов’язана розглянути запит і дати публічну відповідь щодо можливості його задоволення. Правда, для цього петицію мають підтримати щонайменше 25 000 громадян, тобто «підписати» документ на інтернет-сайті.
Наразі електронна петиція про включення до порядку денного ВРУ, розгляду та голосування законопроекту №5670 “Про державну мову” має трохи більше третини потрібних голосів.
«Мова як інструмент формування й консолідації нації має бути захищена на законодавчому рівні», – переконана Ірина Гармасій. Вона поінформувала студентів про те, що саме пропонує законопроект №5670, як фунціонуватимуть спеціалізовані установи, створені після його ухвалення, яким буде механізм встановлення рівня знань мови і кого він стосуватиметься.
Мовна тема є наскрізною для громадян України, про неї говорили, говорять і говоритимуть. Але потрібно розуміти, що нині все в наших руках: є реальна можливість на щось впливати у державі, не виходячи з власного будинку. А захищати й відстоювати права мови повинні саме студенти філфаку, адже володіють словом, яке здатне донести ідею іншим та переконати в її нагальності й потрібності.
Закликавши аудиторію до активного вияву своєї громадянської позиції, пані Ірина докладно розповіла, як це зробити на сайті електронних петицій, а також дала студентам наліпки з надписом «Єдина мова – єдина держава» для поширення на всіх факультетах університету.
Насамкінець до молоді звернулася й декан підрозділу Галина Шумицька, котра закликала не бути байдужими у важливих речах, виявляти ініціативу, діяти, адже можемо зробити й змінити багато, якщо докладемо хоч краплю зусиль.