УжНУ та Люблінський університет започатковують проєкт зі збереження води для пом’якшення впливу зміни клімату
Передбачено, зокрема, створення кліматичної лабораторії для досліджень оцінки впливу різних заходів на здатність затримувати й зберігати воду в ґрунті під час опадів у лісових та міських екосистемах
Наслідки зміни клімату не знають кордонів. Їх прояви є спільною проблемою для всіх країн Карпатського регіону: як Польща, так і Україна однаково страждають від раптових повеней і тривалої посухи, високих температур і хвиль тепла, інших екстремальних погодних явищ. Є потреба у виробленні спільної концепції популяризації і впровадження заходів адаптації до зміни клімату в урбаністиці та приватних домогосподарствах для зниження ризиків від стихійних лих і створення комфортних умов для життя людей у міському середовищі.
Проєктом передбачено створення кліматичної лабораторії для досліджень оцінки впливу різних заходів на здатність затримувати і зберігати воду в ґрунті під час опадів у лісових та міських екосистемах. Також робитимуть заміри викидів в атмосферне повітря і вплив зелених насаджень на температуру повітря в масштабах Ужгорода.
У ботсаду буде облаштовано освітньо-інформаційний центр із питань змін клімату у вигляді креативного простору просто неба, де будуть задіяні автономні джерела сонячної енергії. Тут же буде створено систему збору дощової води у ставок із водними рослинами, яка у спекотні дні використовуватиметься для поливання. Відвідувачі освітньо-інформаційних заходів, передусім школярі, зможуть побачити не лише колекцію рослин із усього світу, а й побачити, як і які рослини можуть утримувати великі об’єми дощової води і чому різнотрав’я краще від скошуваних газонів.
Пілотні заходи з адаптації до змін клімату будуть виконані на території ботсаду у Шахтинському лісі, у колекційній частині ботсаду в центрі міста та у дворику біологічного факультету.
Проєкт містить інформаційно-освітню складову і має на меті популяризацію інноваційних рішень в українському та польському суспільствах та впровадження низки пілотних заходів з адаптації до зміни клімату, створення умов для транскордонного співробітництва та підготовки кадрів через створення науково-освітніх центрів для адаптації до зміни клімату на базі Ботанічного саду УжНУ та Університету Марії Кюрі-Склодовської.
Ідея проекту належить науковцям біологічного факультету УжНУ, які будуть його впроваджувати впродовж 2024–2026 років. До команди увійшли деканеса біологічного факультету Ярослава Гасинець, доценти Михайло Вакерич, Оксана Станкевич-Волосянчук, Владислав Мірутенко, Роман Кіш, Інна Бесеганич, а також Аліна Гукливська.