Виставка «Очі війни» – це довгостроковий мультидокументальний соціальний проєкт, ініційований Польським пресклубом у співпраці з Міністерством закордонних справ Республіки Польща. Експозиція представляє роботи восьми визнаних польських воєнних фотографів – Марека М. Березовського, Войцеха Ґжендзінського, Аґати Ґржибовської, Патрика Ярача, Томаша Лазаря, Мацека Набрдаліка, Єнджея Новіцького та Мацея Станіка.
Підбірку світлин підготувала Ева Мейснер – світлинарка й фоторедакторка, співавторка численних фотоальбомів. Твори майстрів доповнюють особисті переживання й описи фотографів про роботу у воєнний час, зроблені Магдаленою Ріґамонті.

«Сьогодні ми відкриваємо надзвичайно важливу виставку під назвою «Очі війни». Це не просто фотоекспозиція – це голос, голос правди, що звучить з об’єктивів польських фотографів, які зафіксували щоденну реальність життя в Україні під час повномасштабного вторгнення. Ми глибоко переконані, що саме музей, місце пам’яті, рефлексії та діалогів, є найкращим простором для цієї виставки. Адже через мистецтво не просто документуємо реальність, а й створюємо міст між серцями: між тими, хто пережив ці події і тими, хто намагається їх зрозуміти», – зазначила директорка Краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького Ольга Шумовська.
Марек Радзівон, Генеральний консул Республiки Польща у Львові, звернув увагу на особливий ракурс подання воєнних подій: «Це виставка дуже відомих, талановитих, професійних польських фотографів, які були номіновані на престижні нагороди у різних конкурсах й здобували їх. Здається, що на 4-му році великої війни, яка насправді триває з березня 2014-го, ми вже все про неї знаємо. Ми знаємо про сотні тисяч вбитих людей, про тих, хто втратив свої будинки та життя. Але на цих фотографіях ми бачимо війну ніби під мікроскопом. І часом чийсь погляд, одна постать може викликати набагато більші враження, ніж великі числа. Війна відбувається у центрі Європи, і Україна зазнає величезних жертв, обороняючи її».


Заступник голови Закарпатської обласної ради Василь Дем’янчук відзначив символічність назви виставки: «Назва виставки «Очі війни» дуже вдала. Це можливість подивитися в очі тим, хто сьогодні захищає нашу країну. Закликаю кожного поглянути на них і зробити все від нас залежне, щоб війна закінчилася якомога швидше».
Міський голова Богдан Андріїв наголосив: «Виставка, яка сьогодні відкривається в нашому місті, показує всі страхіття й неподобства, які творить російська федерація на території нашої країни. Це наш культурний фронт, який доносить інформацію до суспільства».


Заступниця директора департаменту культури Закарпатської ОВА Галина Ломпарт зазначила: «Хочеться висловити щиру вдячність Польщі, як справжньому сусіду, який у перші дні розібрався у тому, що відбувається. Саме завдяки військовим фотографам світ дізнався всю правду. Ми всі разом збираємо докази, щоб рано чи пізно країна-агресорка відповіла за свої дії. Ми вдячні кожному, хто докладає зусиль для того, щоб ця війна була засуджена світовою спільнотою. І Польща – це саме та країна, яка є для нас співдружною».
Особливою частиною заходу стала презентація фрагментів вистави У тіні війни» від Центру польської культури та європейського діалогу в Івано-Франківську. Директорка Центру Аліна Чіркова розповіла про створення унікальної вистави «Те, що ми через мить побачимо, – це спектакль під назвою «У тіні війни». Ми дали молоді завдання з акторської майстерності, під час якого вони мали імпровізувати сценки на різні теми. В певний момент ми зрозуміли, що найважливішою, найбільш болісною, тією, про яку хочеться кричати, є тема війни. Якщо дивитися в їхні очі під час гри, ви зрозумієте, що вони все це відчувають».
Урочисте відкриття завершилося виступом актора Польського народного театру Віктора Лафаровича, який прочитав поезію, навіяну подіями в Україні.
Фотовиставка «Очі війни» триватиме до 6 серпня. Її можна переглянути на третьому поверсі Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Тиводара Легоцького.