Сайт Медіацентру УжНУ
Підрозділ створений у липні 2013 року

Зустрічі, що створюють незриму павутину комунікування академічної спільноти

Студенти Житомирського державного університету ім. І. Франка гостювали і практикувалися на базі УжНУ

0 106
Тривалий час студентська академічна мобільність була явно недостатньою, що не найкращим чином позначалося на компетентностях здобувачів. Варто це відверто констатувати. Спорадично діяли окремі програми обмінів, семестрового навчання, проходження практики тощо. Десь були в цьому сенсі кращі показники, десь – гірші. Трохи більше десятиліття тому ситуація стала змінюватися на краще, набуваючи характеру системної студентської мобільності.

Зустрічі, що створюють незриму павутину комунікування академічної спільнотиКовідні обмеження та обставини воєнного часу наклали свій відбиток на навчально-комунікативні методики і сприяли поширенню дистанційних технологій, котрі з екзотики швидко перетворились у звичну справу. А з огляду на міркування безпеки посередництво онлайн-сервісів інколи було єдино можливим способом зв’язку. Утім життя триває, доводиться призвичаюватися й шукати можливостей вирішення проблеми, бо ніщо не замінить спілкування vis-a-vis, або ж безпосереднього практикування у середовищі майбутньої професійної діяльності. Хоч сучасні інформаційні технології значно розширюють можливості фаху історика, але вони не здатні замінити собою «очного» знайомства з предметами і явищами, на котрих життя в минулому залишило свій відбиток. Не менше значення у цьому знайомстві відіграє фаховий супровід.

Протягом останніх днів травня студенти-історики Житомирського державного університету ім. І. Франка перебували на архівно-етнографічній практиці на Закарпатті. Наш університет був стороною-господарем, адже незадовго до візиту колег завдяки ініціативі доцента кафедри археології, етнології та культурології Павла Леня між вишами було укладено договір про співпрацю у цій сфері. Приймати гостей – справа вельми відповідальна. А що найкращою імпровізація є тоді, коли все належно організоване, то було складено продуману до дрібниць програму перебування.

Зустрічі, що створюють незриму павутину комунікування академічної спільнотиЖитомирську студентсько-викладацьку делегацію тепло зустріли вранці у день прибуття. Комфорт мешкання гостей був на відповідальності директора студмістечка УжНУ Василя Кепича, котрий чудово упорався з дорученням.

На презентаційній зустрічі житомирських гостей тепло привітали проректорка Ужгородського університету з науково-педагогічної роботи  проф. Мирослава Лендьел, заст. декана факультету історії та міжнародних відносин, зав. кафедри модерної історії України та зарубіжних країн доц. Ігор Шніцер, зав. кафедри античності, середньовіччя та історії України домодерної доби доц. Ігор Ліхтей.

Відбувся жвавий обмін думками щодо розширення комунікації між нашими університетами у навчальній, науковій, публікаційній співпраці, щодо встановлення зв’язків між осередками студентського самоврядування та дослідницької діяльності.

Зустрічі, що створюють незриму павутину комунікування академічної спільнотиДо насиченої програми перебування входили екскурсія Археологічним музеєм УжНУ та етнографічною експозицією, котру нам залишив доброї пам’яті проф. Михайло Тиводар; відвідання та знайомство з експозицією Закарпатського обласного художнього музею ім. Йосипа Бокшая, Меморіального будинку-музею народного художника України Андрія Коцки, Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Тиводара Легоцького (Ужгородського замку), Закарпатського музею народної архітектури і побуту (скансену), екскурсії вулицями Ужгорода та Мукачева, відвідання Мукачівського історичного музею (Замку «Паланок»), Горянської ротонди з унікальними фресковими розписами, що датуються ХІV–XV ст., знайомство з археологічними розкопками кельтських поселень та періоду ранніх слов’ян.

Здобувачі освіти мали можливість послухати, поспілкуватися та познайомитися з нашими найкращими педагогами й практиками музейної, екскурсійної, краєзнавчої сфери, відвідати справжні майстер-класи від професіоналів своєї справи, відчути неповторний закарпатський колорит (завдяки спілкуванню з доц. Надією Керецман); потримати в руках археологічні раритети й навчитись відрізняти історичні міфологеми від реальних археологічних артефактів (екскурсія доц. Ігора Прохненка); зустрітися з керівниками музеїв. Зокрема із директором Закарпатського музею народної архітектури та побуту проф. Василем Коцаном, заст. директора Закарпатського обласного художнього музею ім. Йосипа Бокшая Людмилою Біксей та заввідділу науково-освітньої роботи та промоції Закарпатського обласного краєзнавчого музею Михайлом Лесівом, який особисто проводив екскурсію Ужгородським замком. Завкафедри археології, етнології та культурології доц. Володимир Мойжес забезпечив науковий супровід відвідання Горянської ротонди та місця розкопок довкола неї, а доцент Павло Худіш познайомив гостей із Ужгородом та його місцями пам’яті.

Зустрічі, що створюють незриму павутину комунікування академічної спільнотиЕкскурсію Мукачевом проводив один з найкращих екскурсоводів Закарпаття, випускник історичного факультету УжНУ Сергій Прокоп. Залами Закарпатського обласного художнього музею ім. Йосипа Бокшая нас провела наукова співробітниця музею Марія Олашин, а шедеври пензля Андрія Коцки представляла старша наукова співробітниця Валентина Червеняк. Наукова співробітниця Ужгородського скансену Галина Рейтій, нещодавня випускниця магістратури УжНУ, молода дослідниця традиційної демонології Закарпаття, зі знанням справи розповідала про побут і звичаї населення краю під час екскурсії стежками музею просто неба.

На другий день практики житомирських студентів-істориків ми відбули до Мукачева. Під час гостьового візиту до тамтешнього державного університету нас приймали в.о. ректора закладу, проф. Лариса Капітан і проректор університету з науково-педагогічної роботи доц. Інґрід Туріс. Доцентка кафедри історії Угорщини та євроінтеграції УжНУ Інна Туряниця забезпечила організацію, відвідання та екскурсійний супровід житомирських колег під час огляду ними будівель та експозицій величного Мукачівського історичного музею (замку «Паланок»). Висловлюємо щиру подяку директорові музею Михайлові Белеканичу за традиційно доброзичливе й гостинне ставлення.

Студенти не лише здобули нові знання – більшість з них відкрили для себе Закарпаття, збагатилися новим досвідом, який неодмінно будуть використовувати на практиці, зарядилися напередодні сесії енергією та позитивом. Тепла емоційна атмосфера супроводжувала дводенне перебування делегації з Житомира. Ще б пак, після кількарічної перерви вдалося побачитися й зацікавлено плідно поспілкуватися з друзями і колегами, знаними українськими вченими, проф. Вікторією Венгерською – зав. кафедри історії України Житомирського державного університету ім. І. Франка та проф. Ольгою Білобровець. Від них ми почули слова щирої подяки за організацію перебування та прийом. Було висловлено сподівання на дальшу співпрацю. Приєднуємося до фінального побажання колег, котре вони висловили у публікації на офіційному медіаресурсі свого університету: висловлюємо подяку ЗСУ за можливість вчитися та розвиватися навіть в умовах війни!

Координатор гостьового візиту ст. викл. Сергій Ганус
Залишіть відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.