В УжНУ відкрили науковий центр «ChristLit» для дослідження сакральних текстів
Однією з цілей новоствореного підрозділу є оцифрування стародруків з Наукової бібліотеки УжНУ, аби досліджувати ці тексти могло широке коло науковців
До участі у відкритті Центру «ChristLit» долучилися як науковці, так і духівники різних конфесій краю.

Під час урочистого відкриття декан ФІМВ Віталій Андрейко зауважив, що цей підрозділ дозволить об’єднати найкращі наукові гуманітарні практики університету: «Ми намагаємося створювати і враховувати міждисциплінарність у наших наукових дослідженнях. І наш факультет є підтвердженням цього. Адже навіть наукові заходи, які проводимо на факультеті, об’єднують студентів різних напрямків: істориків, менеджерів, маркетологів, політологів, економістів, культурологів – і ці наукові напрямки сприятимуть розвитку цього Центру. А головне – це популяризація цієї ідеї як в Україні, так і за кордоном. Я вважаю, що відкриття Центру сприятиме не тільки науковим здобуткам нашого факультету та університету, а й свідчитиме, що навіть у такі складні часи ми намагаємося робити важливу справу для України».

Ідейна натхненниця та керівниця Центру – доцентка кафедри полікультурної освіти й перекладу Наталія Попович. Науковиця розповідає: «Цей структурний підрозділ ми задумували як міждисциплінарний центр гуманітарних наук, де рушійним елементом є християнська література: її дослідження та вивчення. Після захисту дисертації я думала, як зробити так, щоб наш університет став таким, як університети Відня, Рима, Праги, де є наукові підрозділи, що займаються дослідженням християнської спадщини. Адже вона формувала культуру, традиції, ідентичність людей, зокрема українців, крізь віки, а водночас залишила сильний відбиток на мові – освіта прийшла до нас через християнство. Тож акцент Центру – на вивченні духовних, моральних, суспільних чинників через християнський світогляд».
Один із важливих напрямків діяльності Центру – дослідження та збереження церковнослов’янської мови української редакції. У своїй доповіді Наталія Попович послалася на праці мовознавця Василя Німчука, який описував факти впливу християнства на формування української мови.

Бібліотека УжНУ багата на стародруки. Однією з цілей «ChristLit» є оцифрування цих текстів, аби досліджувати та вивчати їх могло широке коло науковців. Для реалізації цієї мети звернулися по допомогу на факультет інформаційних технологій – у рамках магістерської програми студенти створили двомовну платформу, на якій і розміщуватимуть ці тексти. Тепер питання за фінансовою складовою, адже цифровізація стародруків УжНУ сягає понад пів мільйона гривень.
Завідувач кафедри богослов’я філософсько-богословського факультету Українського католицького університету Віктор Жуковський наголошує на важливості такого центру не лише для Ужгорода й нашого університету, а й для всієї країни в недалекому майбутньому:
«Україна завжди, а особливо тепер, під час війни, та в післявоєнний період потребувала й потребуватиме глибинних сенсів, на яких будуватиме свою суспільну реальність, національну реальність, духовну реальність, свої морально-етичні виміри. Відповідно потребуватиме інтелектуалів, літературу, текстів, освітні програми, здорову науково-освітню систему координат із якісними ціннісними академічними орієнтирами. Такий міждисциплінарний центр, з одного боку, пропонуватиме якісні навчальні, наукові, перекладацькі продукти; з іншого – тут науковці співпрацюватимуть, шукатимуть, досліджуватимуть і пропонуватимуть ці сенси громадянам, які потребуватимуть орієнтирів. Це питання страждань, справедливої війни, цілісного розвитку людини, питання солідарності внутрішньонаціональної, міжрелігійних та міжконфесійних контактів, співпраці. Тому богословський вимір цієї ініціативи надзвичайно важливий як для УжНУ, так і для всіх університетів, де духовні, моральні, християнські цінності є базовими підмурівками виховання і формування майбутніх громадян».