Новий етап британсько-українського партнерства: університети Ужгорода й Ланкаширу продовжили співпрацю ще на три роки
Викладачі обох вишів розробляють спільний проєкт для зміцнення демократії в Україні
Учасницями візиту були проректорка УжНУ з науково-педагогічної роботи Мирослава Лендьел, доцентка кафедри політології і державного управління Надія Кічера, доцентка кафедри журналістики Наталія Толочко, студентка, працівниця медіацентру УжНУ Анастасія Лендьел. Попередня співпраця викладачів і їхніх студентів з британським вишем, навички проєктної діяльності та зацікавлення партнерів визначили склад делегації.
UCLan шукає ефективні формати підтримки УжНУ

У перший робочий день ужнівки зустрілися з віцеканцлером, головним виконавчим директором Університету Ланкаширу Ґреємом Болдвіном. Він щиро вітав делегаток з України, зазначив, що партнерство між вишами ефективне – започатковано низку ініціатив для викладачів і студентів, розпитував про найбільш важливі для УжНУ, які варто продовжити. На зустрічі віцеканцлер повідомив приємну новину: після аудиту програми в січні партнерство вирішили продовжити ще на три роки. Проректорка Мирослава Лендьел подякувала колезі за співпрацю та її продовження, висловила сподівання про успіх майбутніх ініціатив і від імені ректора запросила до Ужгорода – на відзначення ювілею УжНУ в жовтні.
Сьогодні до програми «The UK-Ukraine Twinning Initiative» залучено близько 70 українських та 70 британських університетів. Це інституційна і неінституційна колаборація для підтримки українських вишів під час війни і в післявоєнний період. Програма започаткована 2022 року з ініціативи тодішнього прем’єр-міністра Великобританії Бориса Джонсона та Президента України Володимира Зеленського.
Між університетами підписано «Меморандум про взаєморозуміння», на основі якого триває співпраця. За три роки організовано різні активності для викладачів і студентів УжНУ: курси з вивчення англійської мови, літню школу для студентів на Кіпрі, онлайн-дискусії, дистанційні зустрічі, візити викладачів і менеджменту до вишу-партнера. Британські колеги передали УжНУ комп’ютерну техніку й укомплектували проєктний офіс. Окрім того, придбали для головного корпусу три потужні енергокомплекти – кожен складається з інвертора та акумуляторної батареї. Найбільш ефективними форматами співпраці в наступні роки визнали лінію школу, онлайн-заходи для студентів і викладачів, забезпечення обладнанням, підтримку проєктної діяльності.
Партнерство за програмою побудоване на основі спільних ознак. Престон має схожі з Ужгородом розміри і кількість населення, а Університет Ланкаширу є основним науково-навчальним центром. Будівлі вишу розташовані по всьому місту, гармонійно вписані в інфраструктуру, що створює враження про Престон як студентське містечко. Молодь, а це понад 27 тисяч студентів і співробітників у Престоні та 42 тисячі в цілому університеті, дійсно є рушійною силою на локальному й національному рівнях. Крім Престона, корпуси UCLan є в Бернлі та Вестлейксі (Велика Британія), функціонує й філія в Ларнаці (Кіпр). Тішить, що в Університеті Ланкаширу сьогодні навчається 85 українських студентів: 10 у Престоні та ще 75 – у філії на Кіпрі. Студенти й викладачі мають у своєму розпорядженні різні приміщення для навчання й дозвілля: центри, лабораторії, студії, окреме приміщення для бібліотеки, коворкінги. Так, робота під час цьогорічного візиту тривала у Школі мистецтв і медіа, у приміщенні Медіафабрики – надсучасної будівлі, укомплектованої технікою за підтримки Європейської комісії.
Британсько-українська команда розпочала роботу над проєктом, спрямованим на розвиток демократії
Основна увага під час цьогорічного візиту була спрямована на проєктну діяльність між партнерами. Доктор Франсуа Нел, фахівець із медіаінновацій та підприємництва, один із засновників Media Innovation Studio, ще напередодні візиту запропонував підготувати спільний проєкт актуальної проблематики. Його ідею охоче підтримав Департамент міжнародного партнерства, знайшовши відповідну конкурсну пропозицію Фонду AHRC (програма британського уряду). Фонд має постійно відкриті конкурсні пропозиції й пропонує максимальне фінансування в розмірі 100 тисяч фунтів.

До роботи над проєктом від Університету Ланкаширу також залучені керівник курсу з міжнародної журналістики, старший викладач Ато Ерзан-Ессьєн та викладач міжнародних відносин Александрос Куцукіс. Останній, зокрема, подав ідею створення спеціальної лабораторії в рамках проєкту, в якій будуть проводити наукові дослідження, виконувати творчі роботи й долучатися до зміцнення демократії в Україні студенти-політологи й журналісти.
Відтак команда українських і британських викладачів працювала два дні над візією проєкту, що буде міждисциплінарниим: у ньому об’єднають зусилля політологи і журналісти обох університетів. У процесі обговорення досягли згоди, що основною ідеєю буде зміцнення демократії через роботу з різними суспільними групами: військовими і ветеранами, представниками громад, національними спільнотами. Також проєктанти міркують про розробку спеціального курсу й рекомендацій для спілкування з військовими, ветеранами, інші активності. У наступні тижні після візиту продовжують оформлення заявки.
Зустрічі з медійниками UCLan і культурна програма в Единбурзі, де майорять українські прапори
Поміж роботою над проєктом для учасниць організували екскурсії навчальними лабораторіями, які функціонують в Університеті Ланкаширу. Зокрема делегатки побували в телевізійній та подкаст-студіях Школи мистецтв та медіа, мали змогу спілкуватися з викладачами-медійниками про особливості навчальних програм. За словами Джеррі Бірн, старшої викладачки тележурналістики, позаштатної кореспондентки BBC, програма зі спортивної журналістики нині є однією з найпопулярніших серед медійних – класичної журналістики та міжнародної. Нерідко спортивну обирають для себе ті, хто вже реалізувався у спорті й прагне працювати в галузі на інших посадах.
У перший день візиту ужнівки потрапили й на весняний форум «JILeaders 2025»: «Забезпечення роботи новин – спільнота, співпраця та зміни». На ньому медійники з країн Європи, Близького Сходу та Африки ділилися досвідом і дискутували про те, як журналістика може реагувати на складні ситуації, налагоджувати зв’язок зі спільнотою. Форум є частиною інтенсивного навчального блоку заочної, дистанційної програми післядипломної освіти «Інновації та лідерство в журналістиці», якою керує доктор Франсуа Нел. Сесії проводили керівники новинних служб, які формують зміни у власних організаціях, разом із експертами-гостями з усієї галузі.

В останній день ужнівкам запропонували культурну програму – поїздку до Единбурга. Споглядаючи величні, столітньої давності будівлі вздовж Королівської милі, було особливо приємно бачити український прапор, зокрема біля модерної споруди парламенту Шотландії.
Всередині культових споруд також траплялися куточки з українською символікою.
Організацією та підтримкою візиту ужнівок займалися очільник Департаменту міжнародного партнерства Пол Роу, проєктний менеджер міжнародних партнерств Річард Брейм та координаторка міжнародних партнерств Університету Ланкаширу Кетрін Блек. Ужнівки вдячні їм за ретельно спланований та ефективний візит і всі зусилля в межах програми.

Проректорка Мирослава Лендьел, підсумовуючи візит до Престона, наголосила на важливості продовження співпраці з британськими колегами:
– Партнерство з Університетом Ланкаширу дуже ефективне. Працюємо відповідно до затвердженого на рік плану, що додає передбачуваності у роботі. Водночас британські колеги оперативно і з розумінням реагують на несподівані виклики. Так минулої осені на наше прохання частина коштів була спрямована на закупівлю енергетичного обладнання для навчально-лабораторного корпусу на вулиці Університетській. Упродовж наступної «трьохрічки» плануємо додати до наявних ініціатив нові. Зокрема, йдеться про спільну роботу викладачів над проєктами, організацію стажувань для переможців студентських освітніх програм, співпрацю щодо залучення іноземних студентів.
Доцентка Надія Кічера відзначає актуальну й суспільно корисну ідею проєкту:
– Ідея проєкту є надзвичайно актуальною для обох сторін, особливо для українського суспільства, яке перебуває у стані активної війни з агресором, відповідно соціальні ініціативи є як ніколи запитаними, особливо щодо вразливих груп суспільства. Співпраця з британськими колегами надзвичайно корисна не лише з точки зору проєктної співпраці у цьому випадку, але й з огляду на можливість переймання досвіду. Насамперед цікавими є практики маркетингових досліджень у межах відкриття нових спеціальностей та організації навчального процесу, а також активна співпраця британського партнера з громадським, приватним і бізнес-секторами, чого надзвичайно бракує нам.
На мою думку, за кілька днів перебування в Престоні напрацьовано багато корисних ідей, які, вірю, матимуть продовження. Дякую колегам за інтерес до спільної праці, їхні зусилля, підтримку для позитивних змін в українському суспільстві. На кафедрі журналістики ми цінуємо можливості співпраці з британськими колегами, зокрема доктором Франсуа Нелом, який минулого року запросив наших викладачів і студентів до дослідницьких семінарів, а цього року був серед ініціаторів проєктної роботи. Під час візиту для мене було корисно дізнатися про особливості навчальних програм у Школі мистецтв і медіа, побачити навчальні студії та впевнитися в тому, що маємо спільні з британцями орієнтири в навчанні молодих журналістів – посилюємо саме практичну складову. Вдячна відділам міжнародних зв’язків обох університетів за можливості, розвиток і незабутню поїздку до Престона.
В цілому ідея іноземного партнерства для українських вишів є надважливою в умовах війни. Ужгородському направду пощастило з надійним британським партнером, а нині вже й другом – Університетом Ланкаширу. Справжній успіх в умовах нестабільності – що робота продовжена на наступні роки, а це означає нові горизонти співпраці для викладачів і студентів.
фото авторки та Анастасії Лендьел