Крик душі. ТАКОГО ВИ НЕ ОЧІКУВАЛИ!!!
Мій терпець увірвався, коли мені прийшло чергове 100500-е повідомлення такого змісту (граматику і стилістику збережено):
– Привіт. Допоможи розіслати, шукають донора дитині. Розішли будь-ласка, кому можеш. Помирає 10-ти місячна дитина. У нього пухлина головного мозгу, терміново потрібна операція, потрібен донор, група крові: третя мінус, тел.: 095 -195 – 09 – 42. У батьків дитини недостатньо грошей і “Epuls” і “Onet” згодні їм допомогти. “Onet” перевіряє скільки осіб отримали цей лист. За кожні відправлені три листи батьки дитини отримують на рахунок 32 грн. Якщо ти відправиш мінімум 12 листів, то у тебе в профілі буде значок “Спасибі”. Давайте допоможемо!
І щиросерді благодійники, не шкодуючи свого часу й мого почуття гумору, старанно розсилають листи щастя таким самим добродушним і наївним, а ті… Ну, ви розумієте, що зупинити це важко, а може й зовсім неможливо. Усі можливі месенджери мого ґаджета волають про допомогу, бо «мені ж не складно розіслати ще й у Viber, WhatsApp, Telegram. Це ж точно допоможе! І дитину врятую, і мені плюсик у карму».
Тепер за пунктиками: це повідомлення гуляє соцмережами уже роками. Особисто мені воно приходило вКонтакті ще в шкільні роки. Як гадаєте, скільки років тепер цій «10-місячній» дитині?)
У ХХІ столітті перевірити номер телефона – елементарно. У цьому вам допоможе дядько Ґуґл. Вводимо номер і що бачимо?
Не вірите, що вас так просто обдурили? Спробуйте зателефонувати за зазначеним номером. Бо це й розраховано на тих, хто не просто хоче допомогти, а має сумнів, або ж прагне надати ще якусь додаткову допомогу. Із вашого рахунку неодмінно стягнуть гроші. Щоправда, не на лікування дитини, а в кишеню шахраїв (за умови, що номер і досі активний, звісно).
Окей, Ґуґл. А хто такі Epuls і Onet? Штука в тому, що ці вірусні повідомлення, наскільки мені вдалося з’ясувати, ширяться із 2008–2009 року. Стартонули вони у Польщі. Epuls – це соцмережа, а Onet – польський ЗМІ. Вочевидь, їх згадали просто так, щоб можна було засвітити хоч якимось авторитетом. То ви серйозно уявляєте, як головний редактор видання і засновник соцмережі сидять і підраховують отримані повідомлення?? Так-так, ХХІ століття. Це можна автоматизувати. Але ні.
Ну, і ще: у профілі якої соцмережі ви востаннє бачили «значок спасибі»?
Існує кілька варіацій цього вірусного повідомлення. Одна з таких не містить номера телефону. «Ну яке ж тут шахрайство», – подумає наївний добродій та кинеться розсилати повідомлення усім без перебору. Річ у тім, що це повідомлення може містити вірусний додаток, який знищить інформацію на вашому пристрої щойно ви почнете розсилати повідомлення. Пам’ятаєте вірус Petya?)
Усе сказане стосується і переходу на сайти з сумнівними заголовками, що не несуть жодного смислового навантаження, виділені великими літерами і викликають емоцію та непохитне бажання відкрити й дізнатися, що ж там таке сталося (як-от мій).
Тож, дорогі читачі, читайте якісні новини, перевіряйте інформацію, а якщо прагнете допомогти – звертайтеся до офіційних благодійних організацій. В Ужгороді, наприклад, не оминайте увагою Рух підтримки закарпатських військових, Барбос, Червоний хрест, акції «Серце до серця» тощо. І все буде добре!