Сайт Медіацентру УжНУ
Підрозділ створений у липні 2013 року

Михайло Рошко влаштував «Пастку» в Закарпатській обласній бібліотеці

0 476
Михайло Рошко та Лариса Липкань
Михайло Рошко та Лариса Липкань
12 лютого в читальній залі Закарпатської обласної універсальної бібліотеки ім. Ф. Потушняка – аншлаг. Збірку оповідань «Пастка» презентував письменник, декан факультету іноземної філології Ужгородського національного університету Михайло Рошко.

«Людина-феєрверк, яка готова обійняти весь світ, науковець, автор трьох збірок оповідань, лауреат премій ім. Ф. Потушняка та конкурсу «Коронація слова», автор сценаріїв телефільмів, член Національної спілки письменників», – так Михайла Михайловича представила модераторка заходу, випускниця УжНУ, журналістка Лариса Липкань.

На початку презентації слово мала художниця-графік Олександра Гаркуша, яка створила обкладинку «Пастки»: «Праця над збіркою тривала близько двох років. Це була цікава і складна робота, книжка шліфувалася як з літературного плану, так і з візуального. Ідея обкладинки з’явилася за аналогією робіт художниці Джорджії Окіф, котра малює еротичні квіти. На обкладинці книжки Михайла Рошка – квітка діонея. Спочатку вона була більш відвертою, відкритою, але я пішла назустріч автору».

Аншлаг
Аншлаг

Літературний редактор Лариса Мельник сказала: «Сподіваюся, що книжкові гурмани прочитають збірку, і вона буде їм до смаку. Михайло Михайлович має великий досвід, тому дає літредактору майже бездоганний текст. І оце майже – залишається для літредактора».

Письменницька діяльність – не основна для Михайла Рошка, але, як кажуть «рідко, але мітко». «Пастка» зацікавить будь-якого читача, бо тут є і кохання, і медитація, і містика. Є оповідання про дідівщину в радянській армії. Студентів особливо зацікавлять твори про них самих. І присутні на презентації мали змогу почути початок першого оповідання про «пацана» з УжНУ, який посварився з дівчиною, вирішив випробувати фортуну в азартних іграх і вподобав старшу дівчину.

Михайло Рошко влаштував «Пастку» в Закарпатській обласній бібліотеці«Далі спойлерити не буду», – сказав Михайло Рошко і перестав читати на найцікавішому моменті. Утім під час презентації можна було придбати книжку. А ще – виграти її, відповівши на цікаві питання про автора. Отож:

  • Якою мовою вперше перекладено твір М. Рошка? (французькою, оповідання «Покарання», опубліковане в паризькому журналі).
  • На скільки мов перекладені твори письменника? (п’ять).
  • Що Михайло Рошко започаткував в українській літературі Закарпаття? (оповідання жахів, про дідівщину, трилер).
  • Скільки авторів було в антології «Джинсове покоління», упорядником якої був Михайло Михайлович? (23).
  • Коли нагороджений премією ім. Ф. Потушняка? (у 2000 році за збірку «Кривавий місяць над Минчелом»).
  • Яке хобі у Михайла Рошка? (гірські лижі та йога).

Михайло Рошко влаштував «Пастку» в Закарпатській обласній бібліотеціСимволічно, що «Пастку» презентували напередодні Дня святого Валентина, оскільки стосунки між чоловіками та жінками пронизують усю збірку. Власне, й розділи мають промовисті назви: «А пішла вона…», «Світ без жінок», «Не для жіночих вух».

«Пастка» – книжка про наші спокуси, страхи, про слабкість і силу людської натури. Я вважаю, що Творець світу як добрий садівник. І коли чоловік та жінка закохуються, між ними розцвітає духовна квітка. А кохання виправдовує всі наші страхи й слабкості», – зауважив Михайло Рошко.

Також письменник поділився: «Люблю екстремальні ситуації, і саме в такі ставлю персонажів. Щоб вибудувати вчинки того чи того героя, потрібно знати психологію. Кожен персонаж – це актор, кожен автор – режисер».

Насамкінець поціновувачі слова попросили Михайла Рошка писати побільше. І це прохання може здійснитися в близькому майбутньому, адже автор уже працює над новою книжкою.

Додам, що під час заходу місць для всіх не вистачило, декому довелося стояти й дивитися онлайн-трансляцію події. Тож представники бібліотеки навіть запропонували влаштувати ще одну презентацію.

Ольга Брайлян,
фото із соцмережі Фейсбук

Залишіть відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.