П’єсу про Майдан і поезії про руйнування стереотипів презентували на літературних дебютах
Критиком вечору виступив професор УжНУ Сергій Федака, який охарактеризував дебюти обох дівчат як високий старт
Олеся Чепелюк – випускниця української філології УжНУ, нині вчитель Хустської гімназії-інтернату, яка також розвиває творчі здібності у школярів у літературній студії та щомісячних літературниках. Ще зі школи дівчина писала вірші, пізніше спробувала прозу, але події Революції гідності надихнули взятися за актуальну тему Майдану. За словами Олесі Чепелюк, ніколи не пробувала писати драму, але відчула, що тільки в цій формі можна передати весь драматизм ситуації.
Над текстом працювала два роки й нещодавно видала п’єсу «Не зрадь!» окремою книжечкою у видавництві «Ґражда» із анотацією театрознавця Василя Андрійця. «Майдан – це символ бунту, а зрада показана у трьох вимірах – як зрада Батьківщини, кохання і побратимства», – пояснює дебютантка. Уривок із п’єси Олеся Чепелюк не читала, а запропонувала слухачам свої вірші, зокрема й шкіци. Авторка мріє, щоб її твір поставили на сцені.
Олександр Гаврош назвав Олесю Чепелюк відкриттям року: «На Закарпатті драматургія мало розвинена як вид. Твори тільки шести авторів поставлені на сцені. А п’єса «Не зрадь!» – зрілого рівня. Це справді драматургія, а не п’єса для читання. Її поставлять, коли стане вже історією», – коментує письменник і радить висувати твір на обласну премію імені Федора Потушняка.
У цей вечір дебютувала також студентка третього курсу української філології УжНУ Корнелія Остапів. Дівчина з Івано-Франківщини пише вірші близько двох років. А нещодавно видала першу свою збірочку про любов і її відсутність «Про що мовчить лисиця». «Лисиця – це символ маргінала, якого не приймає суспільство, але він виживає. Ця збірка – ламання стереотипів, бо лисиця не тільки хитра. Книга закликає дивитися глибше не думати стереотипами», – пояснює студентка-дебютантка.
Корнелія – багатогранна особистість, окрім віршів, сама ілюструвала книжку. Разом із подругою Іванкою Стець порадувала слухачів і своєю авторською музичною творчістю.
Як група підтримки Корнелії виступив старший викладач кафедри української літератури Олег Хававчак, який назвав її вірші тихими і загадковими. «Поезія – один із найдосконаліших видів мистецтва, і вона сьогодні прозвучала», – прокоментував викладач.
Підтримав Корнелію Остапів ще один дебютант «Нових імен» Мирослав Гончарук-Хомин. Хлопець, за традицією клубу, також зачитав кілька нових текстів і розповів, що змінилося в його житті за останнійрік.
Критиком вечору виступив професор УжНУ Сергій Федака. Він охарактеризував дебюти обох дівчат коротко – «Високий старт».
Настрій акції надали також музичні виступи колективу «Чарівні струни» під керівництвом Ольги Бачинської Ужгородської дитячої школи мистецтв. А модерувала літературні дебюти магістрантка-україністка Мар’яна Ничка, до слова, також випускниця клубу «Нові імена».
фото Віктора Григаша